Cep Telefonunu Kulaklıkla Kullananlara Üzücü Haber!

0

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcı  Prof. Dr Mustafa Gerek, cep telefonunu kulaklıkla kullananlara önemli uyarılarda bulundu.

Cep Telefonunu Kulaklıkla Kullananlar Dikkat!

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, cep telefonundan film izlerken, oyun oynarken veya müzik dinlerken kulaklık kulaklık kullanımının ilerleyen dönemlerde olası kulak hastalıklarına yol açabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Gerek yapmış olduğu röportajda, teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber gençlerin ve yetişkinlerin büyük bölümü tarafından her gün kullanılan cep telefonlarının sağlığa olumsuz etkilerini ve bu etkilerden korunmanın yollarını akıllı telefon kullanıcılarına anlattı.

Teknolojinin birçok avantajının yanından ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğine değinen Prof.Dr Gerek, özellikle son dönemlerde iyice yaygınlaşan cep telefonlarının insan sağlığını en çok etkileyen araç-gereçlerden biri olduğuna dikkat çekti.

Gerek: Cep Telefonları Sağlığı Olumsuz Etkiliyor

Cep telefonunun yoğun kullanımının başta omurga olmak üzere iskelet sisteminde bir takım sorunlara davetiyeci olduğunu belirten Gerek, bunun yanı sıra telefonların kulak ve göz hastalıklarına da yol açtığını vurguladı

Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen telefonların bir tür sağlık sorunlarına yol açtığını belirten Gerek açıklamasında, “Uzun süreli cep telefonu kullanan kişilerde ve oyun oynamak veya film izlemek gibi nedenlerle cep telefonu kullananlarda duruş bozukluğu, sırt, boyun ve bel ağrıları, görme ve işitmeyle ilgili sorunlar ortaya çıkıyor. Son yıllarda hem kulak çınlaması hem de duyma azlığı ile ilgili sorunların arttığını görüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Kulaklık Kullanımı, Kulak Hastalıklarına Sebep Olabiliyor

Cep telefonlarının kulaklıkla kullanmanın kulakla ilgili sağlık sorunlarına zemin oluşturduğunu belirten Gerek, konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi;

“Cep telefonundan film izlerken, müzik dinlerken veya oyun oynarken kulaklık kullanımı, kulak hastalıklarına yol açabiliyor. Bunun kulağa iki şekilde zararı oluyor. Bunlardan biri, dış kulak yolu enfeksiyonu. Özellikle uzun süre kulaklık kullananlarda bu hastalık görülebiliyor. Bu, kulaklıkların steril olmaması veya dış kulak yolunda hasar oluşturması sonucu ortaya çıkıyor. İkinci olarak, cep telefonundan çıkan radyasyonun ve ses dalgalarının iç kulağa verdiği ciddi zararlar var. Çünkü iç kulak çok hassas bir organ. İç kulaktaki işitmemizi ve dengemizi sağlayan hücreler bu tür etkilere karşı son derece duyarlıdır. Bu hücrelerin kaybı neticesinde hem işitmede azalma hem de dengeyle ilgili sorunlar görülüyor.”

Telefonların yaymış olduğu radyasyonun olumsuzluklarına da değinen Rektör Yardımcısı bu konuyla ilgili, “Cep telefonunun mümkün olduğunca baş ve boyun bölgesinden uzakta tutulmasında ve elektrik ritminin çok fazla yaşandığı kalp, beyin, kulak, göz gibi alanlardan uzak olmasında yarar var. Ayrıca, cep telefonlarının yatak odalarının dışında şarj edilmesine de dikkat edilmesi gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

Telefonlardan Yayılan Radyasyonlara En Çok Çocukları Etkiliyor

Bunun yanı sıra, telefonlardan yayılan radyasyonların en çok çocukları etkilediğine dikkat çeken Gerek, bu kısımda ise 12 yaşından küçük çocuklara telefon veya tabletlerin verilmemesi konusunda uyardı.

Ailelerin çocuklarını susturmak veya oyalamak adına telefonları verdiği dile getiren Gerek, ailelerin çocuklarına cep telefonu vererek aslında onlara büyük zarar verdiğini belirtiyor. Yayılan radyasyonun çocukların gelişimiyle ilgili ciddi sorunlar ortaya çıkarttığına da özellikle değinen Prof. Dr. Gerek, çocukların cep telefonu kullanımının günlük 15 dakikayı geçmemesi konusunda ailelerin dikkat olması gerektiğini belirtti.

Paylaş

Yorum bırakın