Karadeniz’de ”Lazjazz” Rüzgarı!

0

Geçtiğimiz yıl Almanya’da Lazjazz albümü ile dikkat çeken Ayça Miraç’ın söz konusu albümü geride bıraktığımız haftadan itibaren Türkiye’ye giriş yaptı.

Karadeniz’de Lazjazz Rüzgarı!

Karadeniz’in sevilen türkülerini caz edasıyla söyleyen ve bambaşka bir hava katan Ayça Miraç, aynı zamanda bu türküleri Türkçe’nin haricinde Lazca olarak da seslendiriyor.

Albümünün Türkiye’ye giriş yapması üzerine vermiş olduğu röportajda hayatından önemli kesitlere yer veren Ayça Miraç, 6 yaşında bale ve piyona dersi almaya başladığını belirtiyor. Müzik ile çok küçük bir yaşta tanışan genç müzisyen, caza başlama kararını ise 12 yaşlarında bir saksafoncudan dinlediği bir caz eserinden sonra aldığını söylüyor.

12 yaşından beri caz ile haşir neşir olan genç müzisyen aynı zamanda caz parçalarının yanında, Volkan Konak, Kazım Koyuncu, Yeni Türkü ve Zeki Müren gibi usta sanatçıların da parçalarını severek dinlediğine de özellikle dikkat çekiyor.

Caz parçalarını Türkçe ve Lazca olarak söyleyen genç sanatçı, aynı zamanda albümünde yer alan bir parçayı da İngilizce olarak seslendirdiğini görmekteyiz. Bunun yanı sıra, Almanca’da bilen genç sanatçı Almanca’nın caza pek uygun olmadığını da belirtiyor.

Albümünde neden Lazcayı tercih ettiğine de değinen genç müzisyen, annesinin Laz olduğuna dikkat çekiyor. Bu yüzden dolayı ana dilini Lazca, baba dilini Türkçe olarak lanse eden sanatçı evinde hep Türkçe konuşulduğunu da özellikle vurguluyor. Küçükken annesinin akrabalarıyla konuşurken Lazca konuştuğuna kulak misafiri olduğunu belirten Ayça Miraç, sonrasında ise Lazca’nın hoşuna gittiğini belirtiyor.

Ayça Miraç Kimdir?

1986 yılında Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde hayata gözlerini açan Ayça, henüz 4 yaşındayken Kent Müzik Okulu‘nda müzik eğitimi almayı başardı. Müziği olan ilgili daha çok küçükken belli eden Ayça, daha sonrasında ise bu ilgilisi Kent Çocuk Korosu‘na katılarak bir üst seviyeye taşıdı.

Bununla birlikte piyano ve bale dersleri de almaya devam eden genç sanatçı, Çocuk ve Gençlik Korusuyla Almanya’nın çeşitli şehirlerinde sahne aldı ve şarkılar söyledi. Müziği olan sevgisi hiç bitmeyen Ayça, daha sonrasında ise 2002 yılında Gelsenkirchen kent müzik atölyesine solist olarak seçildi.

Müzik eğitimine Hollanda’da devam ettiren Ayça Miraç, burada ise ”ArtEZ’‘ konservatuarına kabul edildi. Burada ise 5 yıl boyunca caz solisti olarak eğitim alan Miraç, sonrasında Almaya ve Hollanda başta olmak üzere birçok kentte konserler verdi.

Caz reportuvarında İngilizce, İspanyolca, İtalyanca seslendirmiş olduğu parçaları da bulunan Ayça, günümüzde ise Türk, Gürcü ve Laz türkülerine yapmış olduğu caz uyarlamalarıyla tanınıyor.

Paylaş

Yorum bırakın