Kellik Tarihe Karışıyor! Kök Hücreden Şaç Teli Üretildi

0

Erkeklerin korkulu rüyası olan kellik için bilim insanları önemli bir çalışamaya imza attılar. Yapılan çalışmalar sonucunda bilim insanları ilk kez bir kök hücreden saç teli üretmeyi başardılar. Uzmanlar bu yöntem ile kelliği tarihe karıştırmayı planlıyor.

Kök Hücreden Saç Teli Üretildi

Kellik üzerinde bir süredir çalışmalar yürüten ABD’li dermatologların söylediklerine göre kellik yakında tarihe karışacak. Bu kısımda kök hücreler üzerine çalışan ABD’li bilim insanları, 3 boyutlu yazıcılar yardımıyla saç teli üretebileceklerini keşfettiler.

Bu yöntem sayesinde bilim insanları tek bir kişiden alından bir saç teli ile sınırsız sayıda saç teli üretebileceklerini belirttiler. Daha sonrasında ise klonlanan saç tellerinin ekiminin gerçekleşebileceğini de belirten bilim insanları, bu yöntem ile kelliği tarihin tozlu sayfalarına gömmeyi planlıyor.

Bilim insanlarının söylediklerine göre, bu yöntem ile beraber aynı zamanda istenildiği kadar saç teli klonlanabiliyor. ABD’li bilim insanlarının keşfettiği bu yöntem aynı zamanda saç ekimindeki sınırları da ortadan kaldırıyor.

Kellik üzerine çalışmalarına hız kesmeden devam eden ABD’li dermatologlar aynı zamanda içerisinde milyarlarca saç telinin üretildiği bir saç çiftliği de kurmayı planlıyor. Böylece, kısa bir süre içerisinde kelliği tarihe karıştıracak olan bilim insanları aynı zamanda erkeklerin korkulu rüyasını da ortan kaldırmış olacak.

Tabi, bu yöntem ne kadar basit görünse de oldukça maliyetli olduğunu belirtelim. Şimdilikyüz binlerce dolara mal olan bu yöntemin yakın zaman içerisinde yaygınlaşacağı da ön görülüyor.

Paylaş

Yorum bırakın