Dolandırıcıların Ücretsiz İnternet Tuzağına Düşmeyin!

0

Son zamanlarda korsanlar Anubis adı verilen zararlı yazılım ile Türkiye’deki kullanıcıları ücretsiz internet gibi tuzaklarla hedef alıyorlar. Peki, ”Mesajlaştıkça kazan, kazandıkça daha çok mesajlaş.” gibi davetlerle kullanıcıları tuzağa düşürmek isteyen Anubis zararlı yazılımdan nasıl korunur?

Dolandırıcılardan Yeni Yöntem : Ücretsiz İnternet

Güvenlik yazılımlarıyla tanınan Kaspersky tarafından yayınlanan rapora göre, Anubis adı verilen truva atının Haziran ayının başından bu yana Türkiye’deki kullanıcıları ücretsiz internet gibi dikkat çekici yöntemlerle tuzağa düşürmeye çalıştığını görmekteyiz.

Söz konusu bu zararlı yazılımı yaymak adına bilgisayar korsanlarının kendilerini bir telekomünikasyon firması gibi gösterdiğine dikkat çekiliyor. Bu yöntem ile beraber kullanıcıların dikkatini ücretsiz internet bağlantısı gibi teklifler ile çekmeye çalışan korsanlar, SMS ile beraber gönderdikleri linke tıklatmak için kullanıcıları yönlendiriyorlar. Böylece linke tıklayan kullanıcıların cihazına söz konusu yazılım indiriliyor.

Bu Mesajlara Dikkat Edin!

Yine aynı raporda belirtilen bilgilere göre korsanların Anubis yazılımı yaymak için kullandığı SMS’lerin neler olduğu da belirtiliyor. Bu kısımda paylaşılan bilgiler doğrultusunda bilgisayar korsanları, ”Mesajlaştıkça kazan, kazandıkça daha çok mesajlaş. Davet ettiklerin doyasıya internet paketi kazanıyor. Şimdi sende indir 2GB internet hakkı kazan. Detaylı Bilgi”; 10GB Her operatörde internet keyfini sürün”: gibi mesajlarla vatandaşları hedef aldığının altı çiziliyor. Ayrıca bu yılın başından beri ağırlık olarak Rusya ve Almanya’daki kullanıcıları etkileyen virüsün şimdiye kadar 6200 kullanıcıda rastlandığı da özellikle belirtiliyor.

Bu Virüs Neler Yapabiliyor?

Kaspersky uzmanlarının söylediklerine göre söz konusu virüs sosyal mühendislik ve kimlik avı saldırılarından kullanılıyor. Bu virüs sayesinde ise bilgisayar korsanları telefonunuzdan şunları yapabiliyor;

  • URL açma
  • Kişi listesini çalma
  • Kişisel hesap bilgilerini çalma
  • SMS gönderme, alma veya silme
  • Akıllı telefondaki saklı dosyalara şifre koyma
  • Ekran görüntüsü kaydetme
  • Ses kaydetme
  • Tuş takibi yapma
  • Kullanıcıların kimlik bilgilerini çalma

 

Bu Virüsten Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Konuyla ilgili bir takım uyarılarda bulunan Kaspersky‘dan Alexander Eremin, kullanıcıların cihazlarına bir yazılım indirirken dikkat etmeleri gerektiğini belirtiliyor.

Bunun yanı sıra uygulamaları resmi kaynaklar üzerinden indirmemiz gerektiğini belirten uzmanlar, aynı zamanda telefonunuzdaki ayarlar kısmından üçüncü taraf kaynaklardan gelen uygulamaların kurulumunu devre dışı bırakmamız konusunda da uyarıyor.

Bununla birlikte, şüpheli linklere kesinlikle tıklanmaması konusunda kullanıcıları uyaran uzmanlar, ayrıca kullanıcıların güvenliği için mobil cihazlarına bir güvenlik programı kurmasını da öneriyor.

Paylaş

Yorum bırakın