2019 Fındık Alım Fiyatları Belli Oldu

0

Milyonlarca fındık üreticisinin merakla beklediği 2019 fındık alım fiyatları sonunda resmi olarak açıklandı. İşte karşınızda 2019 fındık alım fiyatları!

2019 Fındık Alım Fiyatları Belli Oldu

2019 fındık alım fiyatları Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından resmi olarak açıklandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan açıklamasında; ”Bu yıl fındıkta 700 bin ton rekolte bekleniyor. Yüzde 50 randıman esasına göre Giresun kaliteli kabuklu fındık içi taban fiyatı 17 TL, levant kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat 16. 50 TL olarak belirlendi. Buna kilogram balına yaklaşık 2 TL olan mazot ve gübre desteği ile alan bazlı destek de eklenecek. Böylece fiyatlar 19 TL ve 18.50 TL seviyesine gelecek” ifadelerine yer verdi.

2019 fındık alım fiyatları

Fındık Taban Fiyatı Üretici Tarafından Olumlu Karşılandı

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar ise Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan 2019 fındık alım fiyatlarını değerlendirdi. Bayraktar, yapmış olduğu değerlendirmede fiyatın Temmuz ayı sonunda açıklanmış olduğunu oldukça önemli olduğuna dikkat çekti.

Bunun yanı sıra Bayraktar yapmış olduğu açıklamada; “Fındık fiyatının erken açıklanmış olması ve devletin piyasaya müdahale etme kararını almış olmasını üretici kesimi adına olumlu buluyorum. Belki sektörün bir kısmı fiyatı bir miktar daha yüksek bekliyor olabilir ama doğrudan desteği de düşününce aslında fındık fiyatları geçmiş yıllara nazaran gayet iyi. Piyasadaki tüm aktörler, devletin fındıkla ilgili bu tavrına göre konum alacaktır” dedi.

Paylaş

Yorum bırakın