Sinop’ta Bulunan 200 Yıllık İnsan İskeleti Herkesi Şaşırttı

0

Sinop’ta yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkan ve 200 yıllık olduğu tahmin edilen mezar herkesi şaşkına uğrattı. Arkeologları bile şaşkına uğratan 200 yıllık insan iskeleti bir hayli ilginç bir şekilde mezara yatırıldığını görmekteyiz.

Sinop’ta Bulunan 200 Yıllık Mezar Herkesi Şaşkına Uğrattı

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle 10 yıl önce Sinop’ta başlatılan Balatlar Yapı Topluluğu kazasından 200 yıl olduğu tahmin edilen bir mezar bulundu. Bulunduğu mezara yatırılış şekliyle bir hayli dikkat çeken insan iskeleti arkeologların büyük ilgisini çekti.

Balatlar Yapı Topluluğu adı çerçevesinde yapılan arkeolojik kazıların bu yılki bölümü başladı. Şimdiye kadar yapılan kazılar sırasında Roma, Osmanlı ve Helenistik dönemlere ait olan tarihi eserlere ulaşmayı başaran arkeologlar çalışmaları pür dikkat devam ediyorlar.

Bu yılki kazının 30 Ağustos tarihine kadar devam edeceğini belirten Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Balatlar Kilisesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, 10 yıldır devam eden kazılarda çok önemli eserleri gün yüzüne çıkarttıklarını belirtti.

Sinop'ta bulunan 200 yıllık insan iskeleti

10 yıllık süreç boyunca birçok esere ulaştıklarına özellikle vurgu yapan Köroğlu, bu kazı sırasında rastladıkları en ilginç şeyin ise 200 yıllık olduğu tahmin edilen insan iskeleti olduğunu belirtti.

200 yıllık insan iskeletinin Rum Ortodoks cemaatinden biri olduğunu tahmin ettiklerini belirten Köroğlu, ilk defa bir insanın bu şekilde mezara yatırıldığına şahit olduklarını da söyledi. Bu kısımda bir takım tahminlerde bulunan Köroğlu, bu kişinin hayattayken keyfine düşkün biri olduğunu ve öldükten sonrada böyle gömülmüş olabileceğini ifade etti.

Bulunan 200 yıllık iskelet üzerinde çalışmalarına devam edeceklerini belirten Köroğlu, bahsi geçen bu iskeletin incelenebilmesi adına Çorum Hitit Üniversitesine gönderileceğini de belirtti.

Paylaş

Yorum bırakın