Merakla Beklenen DGS Sonuçları Açıklandı!

0

ÖSYM DGS sonuçlarını sonunda açıkladı. 30 Haziran’dan beri milyonlarca öğrencinin merakla beklediği Dikey Geçiş Sınavı sonuçları ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden ilan edildi. İşte DGS sonuçları!

DGS Sonuçları Açıklandı! DGS Sınav Sonucu Sorgulama

30 Haziran tarihinde gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı sonuçlarının ilan edilmesiyle beraber milyonlarca öğrenci ÖSYM’nin https:// sonuc.osym.gov.tr adresine tabiri caizse hücum etti. Bu adres üzerinden öğrenciler gerekli bilgileri doldurarak merakla beklediği sınav sonuçlarına ulaştılar.

Eğer sizde 30 Haziran tarihinde Dikey Geçiş Sınavı’na girdiyseniz ÖSYM sınav sonuçları sayfasından  TC kimlik numaranız ve ÖSYM şifreniz ile kolay ve rahat bir şekilde sınav sonucunuza ulaşabilirsiniz.

ÖSYM Sınav Sonuçları için tıklayın!

DGS Tercih Kılavuzu Ne Zaman Yayınlanacak?

Sınav sonucunun açıklanmasının ardından tüm öğrenciler DGS tercih kılavuzunun ne zaman yayınlanacağını merak eder oldular. Şimdilik, konuyla ilgili ÖSYM cephesinden resmi bir açıklama gelmedi. Fakat, söz konusu DGS tercih kılavuzunun ağustos ayı içerisinde yayınlanması ve hemen ardından tercih sürecinin başlaması bekleniyor.

Dikey Geçiş Sınavı Nedir?

Kısaca DGS olarak telaffuz edilen Dikey Geçiş Sınavı, ön lisans mezunu öğrencilerin girebileceği bir sınavdır. Bu sınav sayesinde üniversitelerin ön lisans bölümünden mezun olan öğrenciler 4 yıllık lisans alanlarına geçiş yapabiliyorlar.

Eşit ağırlık türünde bir sınav olan DGS’de hem sayısal hem de sözel ağırlıklı sorular öğrencilere sorulur. Toplamda 120 sorunun bulunduğu sınavda sorular 60 sayısal 60 sözel olarak dağıtılmaktadır. Bu sınavda her bölümde 10’ar adet mantık sorusu bulunur. Ayrıca, DGS’de 4 yanlış bir 1 doğruyu götürür.

Bu sınav için adaylara herhangi bir kısıtlama uygulanmaz. Adaylar istediği kadar DGS sınavına girebilirler. Hatta bir önceki yıl girip sınavı kazanmış olsa bile bir sonraki yıl sınava girdiğinde adaya herhangi bir puan kesintisi uygulanmaz. Son olarak ise, bu sınavda adayların 30 tercih hakkı da bulunuyor.

Paylaş

Yorum bırakın