Karadeniz’deki Deniz Salyangozu Uzmanları Harekete Geçirdi

0

Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsünde, Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin deniz salyangozu stoklarının belirlenmesi ile ilgili yürütülen BlackSea4Fish Projesi hız kesmeden devam ediyor.

Türkiye, Gürcistan, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna’dan gelen uzmanlar Yomra İlçe Limanı‘nda denize açılarak bir takım araştırmalarda bulundular. Bu araştırmalar doğrultusunda uzmanlar, deniz salyangozu stoklarının belirlenmesinde tüm ülkeler tarafından ortak olarak kullanılacak olan yöntemi belirlemek adına çalışmalarına başladılar.

Karadeniz’deki Deniz Salyangozu Bilim İnsanlarının Dikkatini Çekiyor

Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsünde Tarım Ekonomisi Bölüm Bölüm Başkanı olarak görev alan Dr. Murat Dağtekin, söz konusu çalışmalar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Dağtekin söylediklerine göre, deniz salyangozunun 1940 yılından sonra Karadeniz sularına geldiğini ve 1980 yılından sonraysa avlanmasına başlandığını görmekteyiz.

Karadeniz sularında bulunan deniz salyangozunun miktarını araştırmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini belirten Dağtekin, aynı zamanda deniz salyangozunun Türkiye ekonomisine yaklaşık olarak 15 milyon dolarlık bir katkıda bulunacağını da tahmin ediyor.

Bunun yanı sıra, kamuoyuna BlackSea4Fish Projesi ile ilgili bir takım açıklamalarda bulunan Dr. Murat Dağtekin yapmış olduğu açıklamasında; ”Eğitimler kapsamında ilk deneme seferimize çıkacağız. Burada Türkiye, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan‘dan uzmanlarımız var. Özellikle son yıllarda deniz salyangozu Romanya’da çok büyük miktarda avlanmaya başlandı. O anlamda önem taşıyor. Deniz salyangozu, Japonya ve Uzak Doğu ülkelerine pazarlanıyor.” ifadelerine yer verdi.

Bunun yanı sıra, tüm ülkelerin tek bir metotla deniz salyangozu avlamasını amaçladığını belirten Güntekin, bu çalışmalar sırasında farklı yöntemleri birbirleriyle karşılaştırdıklarına da dikkat çekiyor. Son olarak, Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsünde yürütülen metot belirleme çalışmalarının 26 Temmuz 2019 tarihine kadar devam edeceği de belirtiliyor.

Paylaş

Yorum bırakın