Karadeniz’de Devam Eden Uçakla Yunus Sayımı Sona Erdi

0

Koruma altında olan yunusların daha iyi bir şekilde korunabilmesi ve sayılarının belirlenmesi amacıyla yürütülen projede bugün sona gelindi. Karedeniz‘de yer alan 5 farklı ülkenin katılımıyla gerçekleşen bu proje kapsamında iki farklı uçak ile koruma altında olan yunusların sayımı yapıldı.

Uçakla Yunus Sayımı Sona Erdi

Geçtiğimiz yıl Akdeniz ülkelerinin katılımıyla gerçekleşen kısaca ”CeNoBS” olarak bilinen proje bu yıl Karedeniz ülkelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye, Gürcistan, Romanya, Ukrayna ve Bulgaristan‘ın dahil olduğu projede iki farklı uçak ile Karedeniz’de yaşayan yunusların dağılımı ve sayımı yapıldı.

Toplamda 585.285 euro bütçe ile gerçekleştirilen bu projede aynı zamanda Karadeniz’in gürültü kirliliği de ölçüldü. Proje kapsamında Türkiye, Gürcistan, Romanya, Ukrayna ve Bulgaristan’dan 8 farklı bilim insanı 2 farklı takıma ayrıldı. Söz konusu bu iki takım ise birbirine zıt noktalardan eş zamanlı olarak Türkiye Gürcistan, Romanya, Ukrayna ve Bulgaristan sularında yaşayan yunuslar ile ilgili gözleme dayalı veriler topladı. Bunun yanı sıra, bahsi geçen  bu iki takım yunus türlerinin haricinde ayrıca deniz çöpleri ve kuşlarla ilgili verilerde topladı.

SAMMOA Yazılımı Kullanıldı

Beş ülkenin denizlerinde uçarak veri toplanan bu projede, ayrıca deniz megafaunasının havadan izlenebilmesi adına özel olarak tasarlanmış SAMMOA yazılımı da kullanıldı. Konuyla ilgili paylaşılan raporlarda gözlemler sırasında minimum 1, maksimum 50’den fazla yunusun sayıldığına da özellikle dikkat çekiliyor.

Karedeniz’de yer alan ülkelerde yapılan gözlemler sonucunda araştırmacılar sadece 121 adet afalinaya rastladıklarını da belirttiler. Bunun yanı sıra araştırmacılar tarafından toplamda 3.898 farklı kaydın tutulduğu projede, ulaşım ve balıkçılık gibi 41 insan aktivitesinin de gözlendiği rapor edildi.

Karadeniz Bölgesi‘nde yapılan en kapsamlı saha çalışması olarak nitelendirilen bu proje doğrultusunda ayrıca araştırmacılar Karadeniz’de çok ciddi bir kirlilik ile karşılaştığını da vurguladılar.

Paylaş

Yorum bırakın