Liselerde Yüzde 100’e Yakın Doluluk Sağlandı

0

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında birinci yerleştirmede, merkezi sınav ile öğrenci alan fen, sosyal ve Anadolu liseleri yüzde 100 oranında dolarken, Anadolu imam hatip liseleri yüzde 99, mesleki ve teknik Anadolu liseleri de yüzde 98 dolum oranına ulaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2019 Liselere Geçiş Sistemi birinci yerleştirme sonuçları için ilk kez bir değerlendirme raporu açıklandı. Bu rapora göre, merkezi sınavla öğrenci alan fen, sosyal ve Anadolu liseleri tamamıyla dolarken, Anadolu imam hatip liselerinin doluluk oranı ise yüzde 99 olarak açıklandı.

Bakanlığın mesleki ve teknik liselere eğitimi güçlendirmek adına attığı adımlar bu liselere ilgilin artması ve tercih edilmesinde büyük rol oynadı. Geçen yıl ilk kez gerçekleştirilen LGS kapsamındaki merkezi sınav yerleştirmelerinin ardından mesleki ve teknik Anadolu liselerinin 19 bin 140 olan kontenjanı, bu sene 24 bin 360’a çıkarıldı. Bununla birlikte okullardaki yüzde 74 olan doluluk oranı, bu yıl yüzde 24’lük artışla yüzde 98’e yükseldi.

Bu yılın başında, Milli Eğitim Bakanlığı ile ASELSAN arasında savunma sanayisine nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla imzalanan protokol kapsamında bu alandaki ilk mesleki ve teknik Anadolu lisesi kurulmuştu. ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 60 öğrencinin eğitim göreceği elektrik-elektronik teknolojisi alanına 0,46’lık yüzdelik dilimden öğrenci alındı. Böylece ilk defa bir mesleki ve teknik Anadolu lisesine yüzde 1’lik dilimden öğrenci girdi.

Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 58’i birinci tercihindeki bir liseye yerleşirken, yüzde 99’u ilk üç tercihinde yer alan bir liseye girmeye hak kazandı. Anadolu imam hatip liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 52’si birinci tercihindeki bir liseye girerken, yüzde 87’si ilk üç tercihinden birine yerleşti.

Ayrıcı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından LGS kapsamında tercih yapacak öğrenciler için bu yıl ilk kez hazırlanan “Tercih Robotu” ndan milyonlarca öğrenci faydalandı. Sınavla öğrenci alan okullara yönelik kullanıma sunulan tercih robotu tam 3 milyon 91 bin 875 kez kullanıldı. Sınav puanı olmadan öğrenci alan okullara yönelik oluşturulan yerel yerleştirme tercih rehberi ise 12 milyon 688 bin 103 kez kullanıldı.

Paylaş

Yorum bırakın