Yıllar Önce Hayal Edilmiş ve Günümüzde Kullanılan Teknolojiler

0

Tarih boyunca pek çok bilim insanı, yazar ve düşünür yaptıkları çalışmalar ve buldukları icatlar ile geleceğin yaşamına yön verdiler. Bunların bir kısmı günümüzde kullandığımız teknolojilerin altyapısını oluştururken, bir kısmı da yok oldu. Bazı teknolojilerin tam üç yüz yıl öncesinde düşünülmüş olması ve günümüzde kullanılması o dönemde yaşamış bilim insanlarının, düşünürlerin ne kadar geniş bir vizyona sahip olduğunu gösteriyor.

 

Akıllı Telefonlar

 

The New York Times’a 1926 yılında yazdığı bir makalede akıllı telefonlardan bahseden Tesla bu konunun öncelerinden biridir. Aynı teknoloji için Asimov’da 1964’te benzer bir cihazdan bahsetmişti. Ayrıca Tesla alternatif akım üzerinden wifi ve uydu iletişimini de teknik olarak şekillendirmişti.

 

Kulaklıklar ve Televizyon

Ray Bradnbury’nin Fahrenheit 451 adlı distopya romanında televizyona benzeyen, duvardan duvara ekranlar yer alıyordu. Aynı eserde kulaklıklardan da bahsediliyordu.

 

Organ ve Doku Nakli

Mary Shelley’in efsane romanında bugün ki anlamıyla organ nakli ilk defa olarak ele alınmıştır. O dönemde yazarın tanıdığı bir doktorun kitabın üstünde büyük etkisi olduğu söyleniyor.

 

Uçaklar

Jean-Marc Cote, 1900 yılında uçan botlar hayal edip, bunlara airbus adını vermişti. Günümüzde bu teknoloji uçak oldu. Airbus ise bir uçak markası oldu.

 

Bilgisayar

Bilgisayar teknolojisini birçok kişi tahmin etti. Fakat bu konuda Isaac Asimov’un yeri diğerlerinden farklı. Asimov’un ‘’Ben, Robot’’ için yazdığı üç maddelik kanun günümüzde yapay zekâ ve robot kodlamasında hâlâ uygulanıyor.

 

Kredi Kartları

İngiliz yazar Edward Bellamy tarafından bahsedilen kredi kartı günümüzde herkesin kullandığı bir teknolojidir.

 

Otomatik Pilot

Asimov bu konuda da önce isimlerin başında geliyor. Asimov, otomatik cihaz konseptini 1969 yılında ortaya attığı biliniyor.

 

Görüntülü Arama

Uçak fikrini ortaya atan Jane Marc Cote, aynı zamanda görüntülü konuşma fikrini daha tel çekilen bir dönemde yani 1910 yılında ortaya atmıştır.

 

Akıllı Saatler ve Fitness Bileklikleri

Sovyet Rusya’dan bilim kurgu yazarı ve tarihçi Kit Bulychev, 1978 yılında yazdığı One Hundred Years Ahead (100 Yıl Önde) adlı eserinde ekranda numaralar beliren bileklikten bahsediyordu.

Paylaş

Yorum bırakın