NATO’dan Karadeniz’de Tatbikat

0

NATO 2. Daimi Deniz Görev Grubu Komutanı Amiral Josee Kurtz, “Ruslar Karadeniz’de temsilini gösterirken, NATO’nun da Karadeniz’deki temsilini göstermesi gayet normal.” dedi.

Karadeniz’in Bulgaristan bölgesi Varna açıklarında 23’üncüsü gerçekleştirilen Breeze 2019 NATO tatbikatı, her yıl olduğu gibi bu yılda tüm hızıyla devam ediyor. Tatbikatı Deniz Görev Grubu Komutanı Amiral Kurtz, Kanada menşeli ‘’Toronto’’ firkateyninden yönetiyor.

Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamalarla adından söz ettirel Amiral Kurtz, ‘’müttefik ve ortakların güçlerinin, bu tatbikat sayesinde karşılıklı uyumu artıyor.’’ Açıklamalarında bulundu. Rus gemilerinin Karadeniz’de kendini göstermesine istinaden, NATO’nun da aynı şekilde bu varlığı göstermesinde bir sakınca olmadığını söyleyen Kurtz;

“Karadeniz’de ortaklarımızla kendi müşterek alanımızda hareket ediyoruz. Rusya da kendi tatbikatlarını yapıyor. Bizim de burada olmamız zaten bekleniyordu. Ruslar elbette ki bizleri görebiliyor. Taraflar, uluslararası sularında ve yasalara uygun hareket ettikleri sürece sıkıntılı bir durum söz konusu olmaz. Rusya’nın çalışmalarını uluslararası yasalar çerçevesinde sürdüreceğini umut ediyoruz.”

Ayrıca Amiral, Türkiye’nin konumu ve ordu gücü etkisiyle ilgili ‘’Türkiye’nin tatbikata katılımı çok etkin.’’ diyerek, Türkiye’nin NATO içerisindeki efektifliğine vurgu yaptı.

Romanya ve Kanada’nın yanı sıra Türkiye’nin de F241 numaralı TCG Turgutreis fırkateyniyle tatbikatta en büyük savaş gemileri grubunda bulunduğunu belirten Kurtz, “Turgutreis uzun zamandır bu gibi tatbikatların içerisinde yer alıyor ve katılımını sürdürecek.” ifadesini kullandı.

 

Bulgaristan Açıklarında Operasyon

Tatbikata 12 ülkeden 27 savaş gemisi, 5 savaş uçağı ve 5 helikopter katılıyor. Hazırlanan senaryo çerçevesinde 2 bin 250 askeri personelle, Varna açıklarında koalisyon formatında çeşitli operasyonlar düzenleniyor.

 

Breeze 2019 tatbikatında mayın temizleme, havadan ve sudan saldırılara karşılık verme, gemicilikte güvenlik kontrolü uygulama, sivil toplum örgütleriyle iş birliği yapma, yasa dışı trafikle mücadele ve ticari gemide yangın söndürme gibi çeşitli unsurlardan oluşan çalışmalar gerçekleşiyor.

 

Pazar günü sona erecek tatbikata Türkiye’den Deniz Yarbay Burak Akgül’ün komutanlığında F241 numaralı TCG Turgutreis fırkateyni ve Deniz Yüzbaşı Gökhan Bektaş’ın komutanlığındaki M262 numaralı TCG Enes mayın avlama gemisi, 211 askeri personelle iştirak ediyor.

Paylaş

Yorum bırakın