3 Bin Yıllık Lahit Kapağına Sprey Boya İle Yazı Yazıldı

0

Bartın’ın Amasra İlçesinde, Roma Dönemine ait lahit mezar ve mezar kapağına sprey boyayla yazı yazıldı. İlçe Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Boran, sprey boyanın silinmesi için dernek olarak gerekli yerlere başvuracaklarını söyledi.

Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ev sahipliği yapan Amasra Kalesi, 15 Nisan 2013’te, Dünya Miras Merkezi’nce, ‘’Ceneviz Ticaret Yolu’’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri adıyla UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alındı. 3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip ilçede, Amasra Müze Müdürlüğü bahçesinde yer olmadığı için 15 yıl önce Kum Mahallesi’ndeki yürüyüş yoluna konulan Roma dönemine ait lahit mezar kapağı ve mezarı üzerine siyah sprey boya ile ‘Gülay’ yazıldı. Lahit mezar taşındaki yazıyı gören vatandaşlar tepki gösterdi. Durumu polise bildiren vatandaşlar bunu yapanın bulunmasını ve cezalandırılmasını istedi.

Yaşanan olay ile ilgili konuşan Amasra Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Boran, “Amasra ilçemiz Roma, Bizans ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmış 3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip bir ilçemiz. Amasra Müze Müdürlüğü’nün bahçesinde yer olmadığı için bu lahitler sergilenmek üzere 15 yıl önce buraya konulmuştu. Ancak görüyoruz ki üzerine yazılar yazılmış, bu durum çok üzücü. Bu manzara bize yakışmıyor. Gelen turistlerimizden rica ediyoruz. Tarihimize saygı göstersinler. Geçmişte Kuşkayası Yol Anıtı ve Amasra Kalesi’ne spreyle yazılar yazılmıştı. Biz de gerekli mercilere başvurarak, bu sprey yazıları kumlama yöntemiyle sildireceğiz. Bu görüntü hiç hoş değil, bu durumun düzeltilmesini sağlayacağız” dedi.

 

Kumlama Yönetimi Nedir?

Kumlama , yüzeyde zamanla ve dış etkenlerle oluşan korozyon, kir, bozulmuş boya gibi istenmeyen maddelerin aşındırma yöntemi ile temizlenmesidir. Yüksek basınçla birlikte yüzeye uygun kum püskürtülerek ilk günkü halini almaktadır. Kumlama aynı zamanda, yüzeyi koruma görevi üstlenen boyanın da daha iyi yapışmasını, uzun ömürlü olmasını ve dayanıklılığının en üst seviyede olmasını sağlar.

Paylaş

Yorum bırakın