KPSS Genel Kültür – Yetenek Oturmu ve Eğitim Bilimleri Oturumu Tamamlandı

0

ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS’nin A grubu ve Öğretmenlik sınavının Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumu ile eğitim bilimleri oturumu sona erdi. Toplamda 644 bin 557 adayın başvurduğu sınav, saat 10.15’te başladı. Sınav 130 dakika sürdü. Sınava katılan adaylara 120 adet soru soruldu, ayrıca sınavda 81 bin 495 kişi de görev aldı.

Eğitim Bilimleri oturumuna toplamda 376 bin 709 aday başvurdu. Sınav 14.45’te başladı ve 100 dakika sürdü. Eğitim Bilimleri oturumunda adaylara toplam da 80 adet soru soruldu. Sınavda 45 bin 219 kişi görev aldı.

KPSS sınavının soru ve cevapları henüz yayınlanmadı. Ancak önümüzdeki günlerde soru ve cevapların ÖSYM tarafından açıklanması bekleniyor. KPSS’nin yapılan oturumundaki bazı soruların adaylara zorluk çıkarttığı öğrenildi. Adaylar ilginç buldukları soruları sosyal medya yardımıyla gündeme taşıdı. O sorulardan bazıları, Amerikan armudu, Türkiye’nin ilk sondaj gemisi, İspanya’da yapılan boğa güreşi ve Seyit Onbaşı’nın vurduğu gemi o zorlanılan sorulardan bazılarıydı.

KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sınavının alan bilgisi sınavları 20 ve 21 Temmuz’da düzenlenecek. Bu kapsamda, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri alanlarına yönelik oturum 20 Temmuz Cumartesi günü saat 10.15’te; Hukuk, İktisat, Maliye alanlarını kapsayan oturum ise saat 14.45’te uygulanacak. İşletme, Muhasebe ve İstatistik alanlarını kapsayan alan bilgisi sınavlarının 3’üncü oturumu da 21 Temmuz Pazar günü saat 10.15’te yapılacak.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ise 28 Temmuz saat 10.15’te uygulanacak. ÖABT İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği Alanı Sınavı ise aynı gün 14.45’te düzenlenecek.

Sınav sonuçları, ÖSYM’nin daha önce belirlediği takvime göre 29 Ağustos’ta açıklanacak. Ayrıca sınav sonucu açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerli olacak. Bu süre içerisinde yeni sınavın yapılmaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınavın sonucunun açıklanmasına kadar geçerli sayılacak.

Paylaş

Yorum bırakın