25 Yıllık Bir İhraç Öyküsü

0

Ordu’nun Perşembe ilçesinden tam 25 yıl önce deneme amaçlı balık kafesleri kuruldu. Bu kafeslerde yetişen kültür balıkları endüstriyel üretime o kadar uygun ki son 2 yıldır Japonya’ya ve Rusya’ya ihraç edilmekte. Perşembe kıyılarının 500 metre açığında bulunan kafeslerde her yıl binlerce ton balık yetiştirilmektedir. Balıklar tamamen doğal koşullarda, herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan, kendi ortamlarında yetişmektedir. Özellikle son iki yıldır Japonya ve Rusya’ya tonlarca balık buradan ihraç edilmektedir.

Havuz ve kafes balıkçılığının İngiltere, Yunanistan, Amerika ve Hollanda gibi ülkelerde de yapıldığını söyleyen balıkçılar, Ordu’da üretilen balığın daha ucuz ve daha lezzetli olduğundan söylediler. Ayrıca balıkçılar ‘’Somon balığı Rusya ve Japonya’ya ihraç ediliyor. Somon balığı Norveç’te de üretiliyor ve duyduğumuza göre bir milyon tonun üzerinde üretimi var. Asya ülkeleri bu balığı oldukça fazla talep ediyor, biz de Karadeniz’de bu balığı yetiştirmeye çalışıyoruz. Kalitesi güzel olduğundan balığımızı da beğendiler, 2 yıldır buralara balık ihracatı yapıyoruz” dediler.

 

Yemlerde Kimyasal Madde Yok

Kafeslerde bulunan kültür balıklarının yemlerinde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığını söyleyen balıkçılar, kullandıkları yemlerin balık unundan ve balık yağından yapıldığını söylediler. Kültür balıkları tamamen denizde kendi doğal ortamlarında büyümekte ve yetiştirilmektedir.

 

Kültür Balıkçılığı Nedir?

Kültür balıkçılığı denilen balıkçılık türü deniz içerisinde, akarsu, tatlı su ve göl kıyılarında belirli alanlar oluşturularak kabuklu canlılar, balıklar, su canlıları ve su canlılarının doğal ortamlarının dışında yetiştirilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. İhtiyaçlarının en başında beslenme gelmektedir. Kültür balıkçılığı, balık avlanmasının zorlaşması, yanlış avlanma ve kaçak avlanma sebepleri dolayısıyla azalan türlerin, özel alanlarda yetiştirilmesini sağlamaktadır.

 

Kültür Balıkçılığı Nasıl Yapılır?

Kültür balıkçılığı için ilk olarak doğal alanlar inşa etmek gerekmektedir. Özellikle deniz içerisinde yapılan yetiştiricilik en doğal olanıdır. Deniz içerisinde özel çit ile çevirili alanlar meydana getirilir. Bu alanlar birbirlerine yakın ve dip düzeni bozulmadan oluşturulur. Birbirleri arasında su geçişine imkân olmayan ve balıkların kaçışına engel olacak bu alanlarda yetiştirilen balıklar doğala yakın, bol miktarda ve ihtiyaca cevap verecek şekilde yetiştirilmektedir.

Paylaş

Yorum bırakın