Doğu Karadeniz’e Gitmek İçin 7 Neden ve Mutlaka Yapılması Gerekenler

0

Doğu Karadeniz’e gitmek için birçok neden var, biz de bu nedenlerden 7 tanesini ve mutlaka yapılması gerekli şeyleri sizler için derledik.

 

Muhlama/Kuymak

Karadeniz’e gidip de bol tereyağlı bir muhlama yemek istemez misiniz? Trabzon’da kuymak, Rize’de muhlama yapılıyor. Aralarındaki en önemli fark ise kuymakta öne çıkan malzeme mısır unu iken, muhlamada peynir olması. Ayrıca muhlamada tereyağ da gözle görülür şekilde daha fazla kullanılıyor.

 

Hamsiköy

Hamsiköy denilince birçoğunuzun aklına hemen yemyeşil bir yayla manzarasına karşı elde sütlaç fotoğrafı gelecektir. Köy, Türkiye’de sütlacın en iyi yapıldığı yer olarak geçiyor ve bu ünü sonuna kadar hak ediyor. Burası beş köyün birleşiminden oluşan bir köymüş ve ismi de Arapça’da beş anlamına gelen hamse kelimesinden geliyormuş. Hamse zamanla hamsi olarak söylenmeye başlamış ve şimdiki adını almış. Hem sütlacı hem doğasıyla Hamsiköy, Doğu Karadeniz’de mutlaka uğramanız gereken bir durak.

 

Uzungöl

Karadeniz’in parlayan yıldızlarından biri olan, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl, Haldizen deresinin vadisinde meydana gelen heyelan sonucu dere yatağının kapanması ile oluşmuş bir göl. Denizden 1100 metre yükseklikte bulunan göl her mevsim yağış alan bir iklime sahip, sis de çok fazla oluyor. Gölün çevresi de aslında bir yayla ve köy ama şimdilerde oldukça turistik bir yere dönüşmüş durumda.

 

Fırtına Vadisi

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Fırtına vadisi, adını içerisine yayılmış olan Fırtına deresinden alıyor. Fırtına deresi, Rize’den yaylalara doğru giderken yanı başınızdan sürekli sizi takip edecek olan coşkulu bir akarsu. İlginizi çekiyorsa bu derenin üzerinde zipline yapma şansınız var. Fırtına vadisinde yolculuğunuz boyunca sık ormanlar, çay tarlaları, dik yamaçlarda oraya nasıl inşa edildiklerine akıl sır erdiremeyeceğiniz evler ve dere üzerinde taş köprüler göreceksiniz, hiç bitmese sıkılmayacağınız yollardan biri bu. Siz de biraz gerçek nefes almak istiyorsanız mutlaka Fırtına Vadisi’ne uğramalısınız.

 

Zil Kale

Fırtına Vadisi’nin müthiş manzarasına hâkim, uçurum kenarında 100 metre yükseklikte bir kayalığa inşa edilmiş olan Zil Kale’nin geçmişinin 13.yüzyıla dayandığı düşünülüyor. Denizden yüksekliği 750 metre olan kale, tarihi İpek yolu üzerinde yer aldığı için önemli bir konuma sahip. Tarih boyunca Kommenoslar, Trabzon İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından kullanılan kale, doğal güzellikleriyle öne çıkan bu bölgede tarihi anlamda en önemli yapı durumunda bulunuyor.

 

Kaçkar Yaylaları

Pokut, Gito, Kavrun, Çeymakçur, Huser gibi muazzam yaylalardan birine çıkın. Huser Yaylası, Kaçkarlar’ın tüm yaylalarını karşıdan görüyor ve doğanın sonsuz güzelliğine bir de buradan bakın. Ayrıca Kaçkar Yaylaları’nın bazılarında buzul gölleri bulunuyor.

 

Çay

Çayın en tazesini en güzelini içmek, çay hakkında çok daha fazla bilgi edinmek için mutlaka Doğu Karadeniz’i ziyaret etmelisiniz. Çayın toplanmasından soframıza gelene kadar geçirdiği yolculuğu merak ediyorsanız Çaykur Cumhuriyet Çay Fabrikası‘nı ziyaret etmelisiniz. Çayın nasıl toplandığını izlemek, çay toplayan köylülerle sohbet etmek için de seyahatinizi Mayıs ve Eylül aylarında gerçekleşen çay hasadına denk getirmeye çalışın.

Paylaş

Yorum bırakın