Unutulan Telefon Şifresi Nasıl Kaldırılır?

0

Telefonların gelişmesi ve akıllanması sayesinde şifre sistemini daha fazla ve sıklıkla kullanmaya başladık. Akıllı telefonları kilitlemek için hem Android hem de iOS kullanıcılarına farklı seçenekler sunuyorlar.

Tüm bu konular kişisel bilgilerimizin güvenliği için son derece önemli. Bu da ufak bir sorunu ortaya çıkarıyor; ‘’Telefon şifremi unuttum!’’ Bu sorun sık sık artık karşımıza çıkmaya başladı. Biz de bu soruna çözüm olması açısından sizler için hem Android hem de iOS işletim sistemlerine sahip telefonlarda unutulan şifreler için neler yapabileceğinizi araştırdık.

Android işletim sistemine sahip telefonlarda desen koruması daha çok kullanılırken, iOS işletim sistemi bunu numaralarla yapmaya devam ediyor. Gelişen teknoloji ile birlikte parmak izi, yüz tanıma sistemi gibi farklı güvenlik seçenekleri hayatımıza girse de, hâlâ geleneksel diyebileceğimiz şifreleme sistemini kullanıyoruz.

Google’ın unutulmuş şifreler için bir çözümü bulunuyor. Bunun için ‘’Google Cihazımı Bul’’ seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Bu özelliği kullanmadan önce yedeklemediğiniz verileri gözden çıkarmanız gerekiyor. Çünkü bu aşamada cihazınız silinecek.

Google hesabınızla giriş yaptığınız bir telefonunuz varsa, sistemde otomatik olarak telefonunuzun nerede olduğunu görebilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmeniz için telefonunuzun açık olması, Google Hesabında oturum açılması, mobil veriye ve kablosuz bir ağa bağlı olması, Google Play’de gözükmesi, konum özelliğinin ve cihazımı bul seçeneğini açık olması gerekiyor. Cihazınız haritada göründükten sonra yapmak istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Buradaki ‘’Cihazı Sil’’ seçeneğini işaretleyip sonrasında tekrar yeni kurulum yapabilirsiniz. Eğer verilerinizi Google’a yedeklediyseniz, kurulumdan sonra verilerini tekrar geri yükleyebilirsiniz.

Eğer Samsung marka bir telefona sahip iseniz, ‘’Mobil Cihazımı Bul’’ özelliğini kullanabilirsiniz. Benzer bir şekilde çalışan sistem sayesinde şifrenizi kolayca açabilirsiniz. Bunun için ‘’Find My Mobile’’ sitesine girmeniz yeterli olacak. Samsung hesabınızla giriş yaptıktan sonra ‘’Unlock My Device’’ seçeneğini göreceksiniz.

Ayrıca telefonunuzda bulunan ‘’Fabrika Ayarlarına Dön’’ seçeneğiyle ve telefonunuz için belirlenmiş tuş kombinasyonlarıyla da şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

iOS işletim sahibi bir cihazda işlemi gerçekleştirmeden önce verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ederiz çünkü bu işlemin geri dönüşü olmayacak ve yapacağınız işlemden sonra bütün verileriniz silinecek. Şifresini unuttuğunuz iOS işletim sistemine sahip telefonunuzu kurtarma moduna geçmesi için gerekli tuşlara basılı tutun. Sonrasında telefonunuzu bilgisayara bağlayın. iTunes üzerinden ‘’Geri Yükle’’ seçeneğini seçtiğinizde gerekli yazılım indirilmeye başlayacaktır. İşlem sonrasında telefonunuz sıfırlanacaktır.

Paylaş

Yorum bırakın