Karadeniz ve Karadenizliler Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

0

Karadeniz Bölgesi’nin zenginliği, kültürü, köklü geçmişi ve misafirperver halkı, yemekleri, folklor dansı, dünya çapında bu bölgeyi popüler bir seyahat noktası haline getiriyor.

Karadeniz Bölgesi ülkemizin en çok yağış alan yeridir. Bu nedenle de hemen hemen her mevsimi yağışlı geçiren Karadeniz Bölgesi’nde sayısız yeşil alan ve orman görmek mümkün. Doğası, havası, denizi, yeşili, tabiatı, suyu, insanı, yemekleri kısacası Türkiye’nin göz bebeğidir Karadeniz. Bir de Karadeniz ve Karadenizliler hakkında birçok bilinmeyen gerçek vardır. Bunları da sizler için derledik:

*Kıyılarını Türkiye, Romanya, Ukrayna, Bulgaristan, Rusya ve Gürcistan sınırları ile paylaşan Karadeniz, 6 farklı ülke arasındaki bağlantıyı oluşturuyor.

*Karadeniz oldukça gizemli bir coğrafyaya sahip. Bu nedenle de Karadeniz’de yer alan 6 ülke, turistlerin yılın her dönemi ilgisini çekiyor.

*Bölgedeki hızlı ve tempolu bir halk dansı olan geleneksel horon, denizde yüzerken küçük gümüş balığın hareketini andıran veya balıkçının ağındaki mücadeleyi andıran sık sık titreyen hareketli içeren fazlasıyla enerjik bir danstır.

*Kurtlar, yırtıcılar ve ayılar, ah Karadeniz’in geniş yemyeşil güzel ormanları… Nesli tükenmekte olan türler de dâhil olmak üzere çok çeşitli yaban hayatı, kuşlar ve bitkiler için zengin bir yaşam alanı sağlar. Artvin’in en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Maçahel Vadisi, UNESCO tarafından da tanınan tek biyosfer rezervi olan Camili’ye ve ülkenin en iyi trekking destinasyonlarından biri olan Kaçkar Dağları’na ev sahipliği yapıyor.

*Güneydoğu Anadolu’daki Mezopotamya şehirleri kadar ünlü olmasa da Karadeniz Bölgesi’ndeki birçok şehir günümüzde ciddi bir tarihi kültürel miras olarak karşımıza çıkıyor. Rumlar, Romalılar, Moğollar, Ermeniler, Gürcüler, Cenevizler ve diğer birçok medeniyetten kalan kültürel miraslar oldukça değerli.

*Bölgedeki zengin bitki örtüsü nedeniyle sadece Kaçkar’da 150’den fazla endemik bitki türü bulunuyor.

*Giresun’daki Kuşköy’e (“Kuş Köyü”) mutlaka gitmeli ve oradaki efsaneleri köylülerden dinlemelisiniz.

*Türk yemekleri denilince akla gelen ilk isim kebap et türü olsa da aslında Türk mutfağı oldukça zengin ve lezzetli yemekleri içerisinde barındırıyor. Karadeniz mutfağında bu eşsiz lezzetlerin birçoğuna rastlayabilirsiniz.

*Karadeniz, dünyadaki en gizemli su kütlelerinden biridir. Bulgaristan yakınlarındaki Karadeniz’i haritalandıran uluslararası arkeologlardan oluşan bir ekip, nadir ve benzersiz bir keşif ile bazı bilinmeyenleri duyurdu. Uzaktan kumandalı araçlar veya ROV’ler kullanan ekip, denizaltında yatan, iyi durumdaki 40’tan fazla bilinmeyen eski batık gemiyi keşfetti. Heyecan verici bu keşif, tarihçilere Osmanlı ve Bizans imparatorlukları döneminde denizcilik, yaşam ve kültürleri hakkında da bilgi verdi.

Paylaş

Yorum bırakın