Unutulmaz Kemal Sunal Karakterleri

0

Aramızdan ayrılalı 19 yıl olan usta sanatçı Kemal Sunal, birçok karakterle Yeşilçam’da boy gösterdi. Oynadığı filmlerle hala sevilerek izlenen Sunal’ın ölüm yıldönümü vesilesiyle en çok sevilen karakterlerini sizler için derledik. Bu karakterler arasında kimler yok ki… Hababam Sınıfı’nın İnek Şaban’ından bir çöpçüye, bir paşadan ağaya karşı gelen Feyzo’ya… İşte Kemal Sunal’ın unutulmaz karakterleri…

 

İnek Şaban / Hababam Sınıfı

Şüphesiz akıllarda yer edinmiş en unutulmaz karakterdir İnek Şaban. Hababam sınıfının haylazlarından biridir.

 

Tosun Paşa

Seferoğlu ve Tellioğulu aileleri arasında arasında Yeşil Vadi için çıkan çatışmaları anlatan kahkaha tufanı filmde Kemal Sunal, evin uşağı Şaban iken paşanın kızını almak ve Yeşil Vadi’ye sahip olmak için sahte Tosun Paşa olur.

 

Salako

Kemal Sunal’ın hafızalarda en çok yer edinmiş karakterlerinden biri de hiç kuşku yok ki Salako’dur. Babasının zorla evlendirmek için uğraştığı Emine sevdiğine kavuşmak için Salako’dan yararlanır. Ancak Salako, Hamido’yu öldürür ve kasabanın eşkıyası olur.

 

Şaban Oğlu Şaban

Saf ve patavatsız bir askeri canlandıran Kemal Sunal, filmde kumandanı Hüsamettin’in evinde kaybolan elması bulmak için görevlendirilmiştir.

 

Kibar Feyzo

Askerden döndükten sonra sevdiği kızın başlık parası için senet yapan ve parayı kazanmak için şehre giden bir adam olarak karşımızda gördüğümüz Kemal Sunal’ın Şener Şen’le (Ağa ile) karşılıklı oynadıkları paralı tuvalet sahnesi herkesin aklına kazınmıştı.

 

Salak Milyoner

Dört kardeşin İstanbul’da define aramalarını anlatan filmde Kemal Sunal karşımıza kardeşlerin en safı olarak karşımıza çıkmıştı.

 

Atla Gel Şaban

Minibüste yaptığı at yarası kuponları tutan ve bunu fark eden mafya babası tarafından kaçırılan Niyazi’nin komik hikâyesini anlatan filmin Minibüs sahneleri Türk filmi severlerin hafızalarından hiç çıkmayan sahneler arasına girmiştir.

 

Avanak Abdi

Zengin bir adamın yanında bahçıvan olan Abdi, işverenin ricası ile yeğeni Serpil ile evlenir. Kız ile balayı için Uludağ’a gidince Serpil orada başka bir adama aşık olur ve Abdi’yi kendinden uzaklaştırmak için türlü yollara başvurur.

 

Hanzo

Kemal Sunal’ın ormanda büyümüş ve yakalanıp hastaneye getirilmiş birini canlandırdığı karakter kendisine yardım eden doktora âşık olunca gülme krizlerine yol açan bir film ortaya çıkmıştı.

Paylaş

Yorum bırakın