Ölümcül Gıdalara Dikkat!

0

Sağlıklı bildiğimiz besin türleri bazen ölümlere yol açabiliyor. Uzmanlar özellikle çocuklarda boğulma riskine yol açabilecek gıdalar konusunda uyarıyor.

Küçük yaştaki çocukların, çiğneme ve yutma refleksi gelişmemiş, soluk borusunun da henüz bir pipet genişliğinde oluşu, birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Bu tehlikelerin en başında da boğulma riski geliyor. Uzmanların dikkat edilmesi gerektiğini söylediği, boğulmaya sebep olacak birkaç gıda…

 

Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek boğazda tıkanıklığa sebep oluyor. Uzmanlar ekmeğin kızartılıp, küçük parçalar halinde tüketilmesini tavsiye ediyor.

 

Havuç

Yuvarlak ve çiğnemesi zor olan besinler çocuklar için tehlike arz ediyor. Bunların en başında gelen havuç için uzmanlar rendelenmesini veya haşlanmasını tavsiye ediyor.

 

Patlamış Mısır

Mısır tanelerinin boğaza takılıp, boğulma riskini arttırdığı biliniyor. Bu yüzden mısırı küçük çocuklara vermekten kaçınmanız gerekiyor.

 

Sert Şekerlemeler

Özellikler bayramlarda bolca dağıtılan şekerlemeler tıkanıklığa sebep oluyor. Yavaş yavaş eriyen bu şekerlerden uzak durulması gerekiyor.

 

Krakerler

İki yaş ve altı çocuklarda abur cuburların sert ve kuru olması, boğazda zedelenmeye sebep oluyor.

 

Çerez ve Çekirdekler

Küçük olan bu yiyecekler çocuklar tarafından çiğnenmeden yutulabiliyor. Boğulma tehlikesi oluşturan bu tarz gıdaların çocuklara verilmemesi öneriliyor.

 

Peynir

Peynirin büyük parçalarda servis edilmesinin tehlikeli olabileceğinin altını çizen uzmanlar, çocuklara bunun yerine rendelenmiş peynir verilmesini tavsiye ediyor.

 

Üzüm

Görünüşte masum olan üzümün bütün olarak yutulması, nefes borusunu tıkayarak çocuğu ölüme kadar götürebiliyor. Bu tarz meyvelerin kesilerek yedirilmesi öneriliyor.

 

Kemikli Tavuk

Kimi zaman marketten kemiksiz olarak alınan tavuk etinin içinden çıkabilecek kemiklere karşı ebeveynlerin dikkatli olmasında fayda var. Bu kemiklerin soluk borusuna takılması ölüme dahi neden olabilir.

 

Marshmallow

İçerisinde çok fazla şeker taşıyan bu besinin çocuklara verilmemesi her açıdan önem taşıyor. Çok fazla yenmesi tıkanıklığın yanı sıra pek çok sağlık problemini de beraberinde getiriyor.

 

Sakız

Sakızın yapışkan yapısı büyük tehlike oluşturuyor. Çocukların bundan uzak tutulması gerektiğine dikkat çekiliyor.

 

Elma

“Vitamini kabuğunda saklı” sözü burada tehlikeye sebep oluyor. Uzmanlar soyulmadan yedirilen elmalardan uzak durulması gerektiğini vurguluyor.

Paylaş

Yorum bırakın