Kuşköy Turizme Kazandırılıyor

0

Doğu Karadeniz’de halk arasında “Kuş Dili” olarak ifade edilen “Islık Dili” nin anavatanı Giresun’un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy köyü, yaklaşık 3 milyon liralık projeyle turizmden daha fazla pay alacak.

Çanakçı Kaymakamlığınca hazırlanan, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından desteklenen “Giresun-Çanakçı-Kuşköy Köyüne Özgü Islık Dilinin Tanıtılması, Yaşatılması ve Bölge Turizmine Kazandırılması” projesinin ihalesi, mayıs ayında gerçekleştirildi. Proje sahibi firma çalışmalara başlarken, proje tamamlandığında yüzlerce yıldır vadiler arasında ıslıkla iletişim kuran ve bu ıslık iletişiminin gelecek nesillere aktarılması için ıslık festivali düzenlenen köyün çehresi tamamen değişecek.

Çanakçı Kaymakamı Hasan Akbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ıslık dilinin, UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer aldığını anımsattı. Kültürel mirasın, turizm açısından değerinin yüksek olduğunu ve bunu en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini ifade eden Akbulut, “Bilindiği üzere Karadeniz Bölgesi’nde büyülü bir hikâyesi olan tek yerdir Kuşköy. Biz de bunu en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz.” dedi.

Akbulut, Çanakçı Kaymakamlığı olarak bir süredir bölgede turizmi arttırmak için girişimlerde ve çalışmalarda bulunduklarını belirtirken, DOKAP destekli projenin de bu çalışmalardan sadece bir tanesi olduğunu söyledi. Köyde yapılan proje ile birlikte sokakların yenileneceğini, evlerin tarihi dokusu bozulmadan yöre mimarisine uygun hale getirileceğini, konaklama yerleri ve çeşitli sosyal donatılarla birlikte bölge turizmini geliştireceklerini söyleyen Akbulut, sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’ Proje iki etaptan oluşuyor.

Birincisi 2 milyon 158 bin 129 lira bütçeyle köydeki binalarda dış yüzey cephe kaplama yapımı planlıyoruz. İhaleyi alan firma çalışmalara başladı. Altyapı ve üstyapı, çevre düzenleme çalışmaları gerçekleştirilecek. 270 günde de tamamlamayı planlıyoruz. Köyde bulunan iki katlı okulu otele çevireceğiz. Yine aynı yerde restoran ve sosyal alanlar yapılacak. Hedefimiz gelecek yılın ilk yarısında ikinci etap çalışmalarına başlamak. Proje tamamlandığında Kuşköy önemli bir turizm merkezi haline gelecek” dedi.

Akbulut ayrıca, proje tamamlandığında Karınca Kalesi, Çanakçı Kilisesi, Hapan Kahvehanesi ve tarihi köprülerinde değer kazanacağını ve bunun da bölgeye önemli bir turizm geliri getireceğini belirtti.

Paylaş

Yorum bırakın