Karadeniz’de Saklı Kalmış 10 Doğa Harikası Nokta

0
Karadeniz’in her metrekaresi doğanın bir mucizesini yansıtır. Saklı kalmış ve bilinmesi gereken o kadar çok nokta var ki hepsini bir makale içerisinde paylaşabilmek mümkün olmaz. Ancak yaz dönemini Karadeniz turu düzenleyerek geçirmeyi planlayanlar için çok mükemmel yerlerin listesini hazırladık. Şimdiden bol oksijenli ve enerjili tatiller…

 

1. Deliklikaya Şelalesi – Artvin

Suyun kayalarla dansı olarak yorumlanan Deliklikaya şelalesi yedi metrelik bir yükseklikten dökülür. Döküldüğü noktadaki kayalığı 4 metre çağında yarmasından dolayı da “delikli kaya” olarak isimlendirilmeye başlayan şelalenin ismi o şekilde anılmaya devam etmiş. Bu muhteşem şelale ve sergilediği dans görülmeye değer.

 

2. Örümcek Ormanları – Gümüşhane

Trekking tutkunu olan kişiler için Karadeniz’in en iyi rotalarından birini açıklıyoruz. Örümcek Ormanları… Avrupa’nın en uzun ladin ağaçlarına sahip ormanındaki çok çeşitli bir bitki florası yer alır. Birçok fotoğrafçı ve dağcının ziyaret ettiği ormanda bol oksijenli bir gezi deneyimi yaşamanız mümkündür.

 

3. Valla Kanyonu – Kastamonu

Dünyanın en derin ikinci kanyonu unvanına sahip Valla ile doğanın muhteşemliğini 720 metre yükseklikte inşa edilen seyir terasından yüksek adrenalinle izlenebilir.

 

4. Perşembe Yaylası – Ordu

Karadeniz’e çıkarma yapıp da, yayla havası almamak asla doğru olmaz. Bölgenin en meşhur yaylalarından sadece birisi olan Perşembe yaylasını doğal lezzetlerinden oluşan kahvaltı ile güne merhaba denilebilir. Yeşile doyulur ve harika bir doğa havası ile gün sonlandırılabilir.

 

5. Yedigöller Parkı – Bolu

Bölgenin en meşhur milli parklarından biri Yedigöller parkıdır. Her mevsim ziyaret edilen bölgenin sonbaharda dökülen yaprakları ayrı bir atmosfer yaratırken, ilkbahar ile yeşeren çiçekler çok daha değişik bir ambiyans yaratır. Piknik yapmanın da mümkün olduğu parka ailecek gidilebilir.

 

6. Sahara Milli Parkı – Artvin

1994’de milli park ilan edilen bölgenin büyüleyici bir atmosferi var. Karagöl etrafındaki ladin ağaçlarının yarattığı manzara insan ruhunu dinlendirici etkilere sahip. Yaylacılık faaliyetlerinin de yapıldığı bölgenin genişliği üç bin hektar kadar.

 

7. Gideros Koyu – Kastamonu

Özellikle yat turlarının önemli bir koyu haline gelen bölgenin en önemli özelliği Karadeniz’in hırcın dalgaları tarafından taciz edilmemesidir. Bu nedenle yazın yüzülecek en sakin alanlardan biridir. Yeşilin ve mavinin kucaklaştığı bölgede eşsiz bir manzara sizi bekliyor.

 

8. Borçka Karagöl – Artvin

İlk izlenildiğinde Trabzon’daki Uzungöl’ü andıran ancak betonarme yapılara izin verilmediği için daha doğal bir görünüm sunan Borçka Karagöl’ü ağaçlar tarafından çevrelenmiş bir yerdir. Trekking tutkunları ve doğa fotoğrafçıları tarafından tercih edilen bölgeler arasında bulunur.

 

9. Maral Şelalesi – Artvin

Bölgenin en güzel şelalelerinden birisini ifade eden Maral 7 metreyi aşan bir yükseklikten dökülüyor. Burayı harika hale getiren husus ise, şelalenin etrafına bir ressamın tuval çalışmasında gösterdiği titizlik gibi bilinçli yerleştirilmiş olan asırlık ağaçlardır.

 

10. Pokut Yaylası – Rize

Yayla denildiği zaman Karadeniz akla gelir. Karadeniz’de de yaylacılık merkezi Rize’dir. Pokut yaylası, 1800’ü aşan yüksekliğe sahip doğa manzarasıyla insanı büyüleyen yaylalar arasında yer alır. Çam ağaçları ile süslenen yayla mutlaka görülmesi gereken rotalardan birisidir.

Paylaş

Yorum bırakın