E- Devlet’te Engeller Kaldırılacak

0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bir otelde düzenlenen Türkiye’de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi Harekete Geçme Çalıştayı’nda Kullanıcı sayısı 43 milyona yaklaşan e-devlette engelleri kaldırma çalışmaları yaptıklarına dikkati çeken Turhan, bu çalışma neticesinde engelli vatandaşların kamu hizmetlerini elektronik ortamda alabileceğini söyledi.

Turhan, Engelsiz Çağrı Merkezi Projesi ile dezavantajlı vatandaşları işaret dili bilen e-Devlet Çağrı Merkezi çalışanlarıyla görüntülü olarak görüşme imkânına kavuşturduklarını belirterek, Engelliler Haftası vesilesiyle anma pulu basarak bu konuda toplumsal duyarlılık oluşturmanın gayretinde olduklarını dile getirdi.

Engellilik alanındaki farkındalığın artmasının önemini vurgulayan Turhan, şunları kaydetti: “Temas ve iletişim, insanları haberdar etmek, farkındalığın en önemli itici gücü. Nitelikli gündemlerle, sunulan hizmetleri duyurarak ve olumlu deneyimleri de paylaşarak engelli, yaşlı ve hareket kısıtlılığı bulunan herkesi daha çok gündelik hayata katılmak için cesaretlendirmek sizlerin katkısıyla mümkün olacak. Projenin iki yıllık fiili süresinin sonuna yaklaşırken bu çalışmanın uzun vadedeki yararlarını sizlerin sayesinde daha çok insanımıza duyuracağız.” dedi.

Turhan, PTT’nin de PTT Matiklerin klavyelerine görme engelliler için tuş takımı koyduğunu anımsatarak, “Yine görme engelli vatandaşlarımız için bazı PTT Matiklerin para yatırma, para çekme ve makbuz alma ünitelerinin üzerine Braille alfabesiyle ünite adı yazdık. Bazı PTT Matikleri ortopedik engelli kardeşlerimizin kullanımına uygun hale getirdik. Bununla birlikte yeni alınan ATM’lere görme engellilere uygun ilave klavye takılması çalışmalarına da başlamış bulunuyoruz.” diye konuştu.

Bunun yanında Yüksek Hızlı Trenlerde (YHT) engellilere uygun tasarımları hayata geçirdiklerini söyleyen Bakan Cahit Turhan şunları söyledi: ‘’ “Külfet değil, elzem olduğunu düşündüğümüz düzenlemelerimizle ve çeşitli alanlardaki avantajlı tarifelerimizle uzun yıllardır bu konular üzerinde çalışıyoruz. Gar ve istasyon binalarının engellilere uygun hale getirilmesi için platform, rampa, özel gişeler ve engelli yardım noktaları yaptık. Marmaray ve yüksek hızlı trenlerde (YHT) engellilere uygun tasarımları hayata geçirdik.’’ dedi.

Törende, yüzmede dünya şampiyonu olan Sümeyye Boyacı da iki kolu olmadan başladığı bu sporda elde ettiği başarıları anlattı. Bakan Turhan da Boyacı’nın dünya çapında elde ettiği başarısıyla yaygınlaşması istenen farkındalık meşalelerinden birini yine kendi çabasıyla yaktığını ifade etti.

Paylaş

Yorum bırakın