Kitaplar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

0

Kitaplar hayatımızın her alanında yer almaktadır. Kütüphanemizde, çantamızda, kitaplığımızda… M.Ö. 10. Yıldan günümüze kadar uzanan bir serüven. Kitaplar hakkında az duymuş olduğunuz veya daha önce hiç duymadığınız bilgileri sizler için derledik.

 

En Küçük Kitap

Dünya üzerinde üzerinde hazırlanmış en küçük kitap 1 mm x 1 mm olan Old King Cole kitabıdır. Welsh National Library’de sergilenen kitabın sayfalarını çevirmek için iğne kullanmanız gerekiyor.

 

Kitap Hırsızı

Stephen Blumberg isimli adam hayatı boyunca toplam 268 kütüphaneden 23.000 kadar kitap çalmıştır. Çaldığı bu kitaplar arasından nadir kitaplarda yer almaktadır. Bu nedenle bu koleksiyonun değeri 20 milyon dolar civarındadır.

Ayrıca bir hastalık olarak sayılan kitap çalma hastalığına ise, bibliokleptomaniac denir.

 

En Eski Yemek Kitabı

Dünya’nın en eski kitabı olarak bilinen eser Hammurabi döneminde yani milattan önce 1.700’lerde yazılmıştır. Babil tabletlerinde yer alan bu eser insanlık tarihinin en eski yemek tarifleri olarak biliniyor.

 

Daktilo

Mark Twain kendi otobiyografisinde daktilo kullanarak ilk kitap yazan kişi olduğunu söyler. Yapılan araştırmalar da bunu doğruluyor. Daktilo ile yazılmış ilk kitap ise Tom Sawyer’dır.

 

En Uzun Cümle

Bir kitapta yer alan dünyanın en uzun cümlesi tam 823 kelimeden oluşuyor. Bu cümlenin sahibi ve kitap Victor Hugo’nun Sefiller kitabıdır.

 

İlk Matbaa

İlk matbaanın Çin’de icat edildiğini tarih kitaplarından biliyoruz. Fakat bu ilk matbaa düşünüldüğü kadar sistematik değildi. Doğrudan ağaç oyma ve presleme sistemindeki ağaç yapıda harfler yer değiştirilebilir bir düzendeydi. Bu nedenle ilk matbaa olma durumu mevcut.

 

İlk Gazete

Gazete de matbaada olduğu gibi Çin’den çıkmıştır. Milattan sonra 700 yılında basılan gazete, Pekin’den çıkmıştır. İlk gazete günümüze erişememiştir.

 

Kitap Kelimesi

Kitabın ‘’kitap’’ olarak cümle içerisinde kullanan ilk kitap Büyük Alfred tarafından yazılmıştır. 849 yılında doğan ve 899 yılında da hayata gözlerini yuman Anglosakson kralı Alfred ülkesini Danimarkalı Vikinglere karşı korurken aldığı “Büyük” unvanından olsa gerek eğitim ve hukuk sistemini de geliştirmiş özel bir lidermiş.

 

Kitap Kokusu

Çoğu insan kitap kokusunu sevdiğini söyler. Bu kokuyu sevmenin literatürde bir adı bulunuyor. Bunun adı Bibliosmia’dır. Nedeni ise sayfa birleşenlerindeki doğal kokudur. Selüloz kokusu ve diğer maddeler mutluluk hissi uyandırıyorlar.

Paylaş

Yorum bırakın