Kahverengi Kokarca Fındıkları Yok Ediyor

0
Geçen sene yoğun yağışla beraber gelen selin vurduğu fındıklar şimdide çeşitli böcekler istilaları ile erimeye başladı. Uzun antenli böcek istilalarından sonra ortaya çıkan kahverengi kokarca fındık köklerini kurutuyor.

 

Biyolojik mücadele kararı alındı

Son iki senedir iklimsel değişiklikler nedeniyle Türkiye tarımı olumsuz etkilendi ve bu olumsuz koşullar tezgahtaki ürün fiyatlarına da yansıdı. Bu seneden umutlu olan çiftçiler Nisan ayı girmesine rağmen havaların mevsim normallerinin altında seyretmesi nedeniyle bu seneden de ümitsiz. Bu ümitsizlik Karadeniz bölgesinin önemli geçim kaynaklarından biri olan fındık üreticisinde de oluşmaya başladı. Uzun antenli böceklerin verdikleri zarardan sonra ortaya çıkmaya başlayan kahverengi kokarca böcekleri fındık köklerini kurutuyor.

Türkiye, dünyanın en büyük fındık üreticisidir. Ancak 2018’de yaşanan yoğun yağış ve selin fındıkları vurmasından beri hiçbir şey makul seyrinde ilerlemiyor. Böceklerden dolayı dertli olan fındık üreticisi, mahsule zarar verecek olan böceklerle ilgili önlemlerin alınmasını talep ediyor. Bu kapsamda biyolojik mücadele kararı alan yetkililer dışarıdan ithal edilecek bir sinek türü ile kahverengi kokarcanın etkilerini kırmayı hedefliyor.

Sahil kesimlerinde daha fazla görünüyor

Özellikle sahile yakın kesimlerde çokça görülmeye başlayan kahverengi kokarca böceğine yönelik alınan biyolojik mücadele kararı çiftçilere de duyuruldu. Bununla ilgili oluşturulan hat ve kriz masası ile fındık üreticilerinin bilgi ve destek almaları sağlanıyor. Kahverengi kokarca 20 gün gibi kısa bir süre içerisinde fındık köklerini kurutuyor. Günde 30 kilometre yol kat eden böceğin geniş bir fındık havzasına zarar verebileceği ihtimali üzerine yetkililer erkenden önlemlerini almaya başladı.

Sadece fındığa zarar vermiyor

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, böceğin her tür meyve ve sebzeye zarar verebildiğini söyledi. Geçen sene sadece Artvin civarında rastlanılan böceğin şimdi Giresun’a kadar ilerlediğini ifade etti. Acil önlemlerle böceğin önü alınmazsa her bölgeye bulaşabileceğini ifade eden Arslantürk, bankalıkla ilgili girişimlerin tamamlandığını ve kriz masası oluşturulduğunu açıkladı. Kimyasal ilaçlama yerine biyolojik bir mücadele ile sorunun çözümü konusunda karar alındığını söyleyen Arslantürk, araştırmaların her bölgede sürdüğüne değindi.

Paylaş

Yorum bırakın