Havuzdan Bulaşan Göz Hastalıklarına Dikkat

0

Yaz aylarında sıcaktan bunalanların serinlemek için tercih ettikleri havuzlar, göz hastalıklarının salgına dönüşebildiği yerlerdir. Avrasya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, temizliği iyi yapılmayan havuzların göz enfeksiyonları için çok tehlikeli olduğunu söyledi.

Yıldırım; ‘’Daha çok havuzu çok sık kullanan kişilerde, vücut direnci düşük olanlarda, kontakt lens kullananlarda göz enfeksiyonları görülür. Kontakt lensin en büyük handikabı ise havuzun suyunu emerek, mikroorganizmaların gözeneklere yerleşmiş olmasıdır ve böylece enfeksiyonlar gelişir.’’ dedi.

Sıkça karşılaşılan göz hastalıklarının başında konjonktivitin geldiğini söyleyen doktor Kemal Yıldırım: ‘’Klorlama veya farklı dezenfeksiyon işlemleriyle sterilizasyonu sağlanmayan havuzlardan bulaşan virüs, bakteri ve parazit gibi mikroorganizmalar sebebiyle ortaya çıkar.’’ diyerek konjonktivitin belirtilerini şu şekilde sıraladı: ‘’ Gözlerde yanma, sulanma, batma hiss, kızarıklık, lens kullanımında zorlanma. Göz çevresinde yapışkan ince bir tabaka şeklinde kendini belli eden konjonktivitin problemi aynı zamanda ışığa karşı hassasiyete sebep olur. Bu şikâyetleri olan kişilerin mutlaka bir uzman doktora başvurması gerekir. İhmal edildiğinde çok ciddi sorunlara sebep olabilir.’’ dedi.

Op. Dr. Kemal Yıldırım sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Havuzlar, içerisinde barındırdığı klor sebebiyle gözde önemli problemlere yol açıyor. Bunlardan biri ise alerjik reaksiyonlardır. Özellikle de alerjik bünyelerde ve hassas kişilerde sıklıkla rastlanılan bu durumu önlemek için alınacak tedbirlerden biri de deniz gözlüğü kullanımıdır. Klorun sebep olduğu bir başka hastalık ise kimyasal konjonktivittir. Bu durum havuzda fazla vakit geçiren kişilerde gözlemleniyor. Çünkü havuzun az klorlanması gibi çok klorlanması da bu hastalığa sebep olabiliyor. Normal konjonktivit ile benzer şikâyetlerle kendini belli eden kimyasal konjonktivit; gözlerde yanma, batma, kaşıntı ve ışığa hassasiyet gibi sorunlara yol açıyor. Son olarak yaz aylarında göz enfeksiyonlarından korunmak için şu tedbirler alınabilir:

  • Temizliğinden emin olunmayan havuzlara girilmemeli,
  • Deniz gözlüğü kullanılmalı,
  • UV ışınlarını filtreleyen güneş gözlükleri tercih edilmeli,
  • Havuz ve denize girerek gün sonunda atılabilen günlük kontakt lensler tercih edilmelidir.’’

Paylaş

Yorum bırakın