LGS Sonuçları Açıklandı

0

Milli Eğitim Bakanlığı merakla beklenen Liseye Geçiş Sistemi (LGS) sonuçlarını açıkladı.

Sınav sonuçlarına göre yerleştirme yapılacak okulların tablolarında, 2018’de o okullara yerleştirmede oluşan en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimler de öğrencilerin tercihlerine rehberlik etmek amacıyla verilecek. Tercih kılavuzunun 25.06.2019 Salı günü yayınlanması bekleniyor.

Sonuçlar MEB’in resmi internet adresi olan “meb.gov.tr” üzerinden öğrenilebilecek. Sonuçlar ayrıca e-posta yoluyla gönderilmeyecek. Öğrenciler sonuçlara TC Kimlik numaraları ile giriş yapabilecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı, 1 Haziran 2019’da yapılan LGS sınav sonuçları ile ilk kez “Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu’nu da yayımladı. Milli Eğitim Bakanlığının Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları Serisinin yedincisinde “2019 Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav” ele alındı. Bu raporda, 2019 Ortaöğretime Geçiş Sınavı’na giren öğrencilerin sınav performansları incelendi ve detaylı analizler yapıldı.

Yayınlanan bu rapora göre, Sözel bölümde öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil alt testlerinde toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika cevaplama süresi verildi. Sayısal bölümde yer alan Matematik ve Fen Bilimleri alt testlerinde toplam 40 soru soruldu ve öğrencilere 80 dakika süre verildi. Merkezi sınava 1 milyon 74 bin 13 öğrenci başvurdu, bu öğrencilerden 1 milyon 29 bin 555’i sınava katıldı. 2018-2019 eğitim öğretim yılında 8. sınıftan mezun olan öğrencilerin yüzde 85,08’i merkezi sınava katıldı. Sınav sonrasında her iki oturuma ait hiçbir soru iptali olmadı.

2019 yılı LGS sınavında sözel oturumunda soru sayısı 20 olan Türkçe doğru cevap sayı ortalaması 11,75, soru sayısı 10 olan T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük alt testinde ise doğru cevap sayısı ortalaması 6,88 oldu. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinde 6,83 ve Yabancı Dil alt testinde ise doğru cevap ortalaması 4,65 olarak belirtildi. Her bir alt testte 20 soru içeren sayısal oturumda ise, Fen Bilimleri alt testinde doğru cevap sayısı ortalaması 9,97 ve Matematik alt testinde doğru cevap ortalaması ise 5,09 olarak hesaplandı.

Paylaş

Yorum bırakın