Youtuber Olmayanı Kabul Etmeyen Üniversite

0

Üniversitelerin öğrencilerin yeteneklerini dikkate alarak, bursa sağladığını veya ek kontenjan oluşturduğu biliniyor. Teknolojinin gelişmesiyle ve sosyal medyanın kullanımının artmasıyla birlikte Youtuber kavramı artık üniversitelerin dikkatini çekmeye başlıyor.

Bunun örneklerinden biri de Endonezya’da yaşanıyor. Ülkede bulunan bir üniversite öğrenci alımı yaparken Youtuber olma zorunluluğu kuralı getirtmesi herkesi şaşırttı. Öğrencilerden istenen ise en az 10 bin abone ve 100 bin görüntülenmeye sahip olmak.

5 Temmuz 1959’dan beri eğitim veren University of Pembangunan Nasional Veteran’da siyaset bilimi, ekonomi, hukuk, bilgisayar veya mühendislik bölümünde okumak isteyen öğrenciler yukarıda belirtilen şartları karşılaması gerekiyor. Kısacası bu bölümlerde okumak için Youtuber olmanız gerekiyor.

Üniversitenin rektörü Erna Hernawati, Youtube’un insanlara ulaşma konusunda en etkili yöntem olduğunu ve bu sebeple üniversiteye giren adayların bu deneyimlerini başkalarıyla paylaşmalarını istediklerini belirtiyor.

Üniversite her Youtuber’ı kabul etmiyor. Bu konuda da üniversite tarafından belirlenmiş katı kurallar yer alıyor. Şiddet, ahlaki açıdan sorunlu ve kışkırtıcı içerikler paylaşan kanal sahiplerinin başvuru isteği kabul edilmiyor. Bunun yanında başvuru yapan adayların, yeteneklerini kanıtlaması adına kampüs içerisinde iki, üç dakikalık kısa video çekmesi isteniyor.

Bütün bunları gerçekleştirdikten sonra üniversitenin adaylardan son bir isteği oluyor. Bu da Youtuber’ların akademik bilgilerinin test edilmesi için UTBK olarak adlandırılan bilgisayar tabanlı yazılı sınavı geçmeleri gerekiyor. Bütün bu koşulları yerine getiren ve sınavda da başarılı bir netice alan adayların, üniversiteye başvurusu kabul ediliyor.

 

Youtuber Nedir?

Her şey Google’ın Youtube’ı satın alması ile başlıyor. Çünkü Google (Adsense) reklamlardan kazandığı parayı kullanıcıları ile paylaşmak istiyor. Youtube ise Adsense ile beraber çalışarak kazancının bir kısmını Youtube için içerik üretmeye çalışan kişiler ile paylaşıyor. İşte tam bu noktada insanlar Youtube için video çekerek kendilerine ek bir kazanç sağlamak amacındalar. Elbette ki bazı insanlar bu işi çok daha profesyonel yaparak ve popüler konular hakkında videolar çekerek çok büyük paralar kazanmaya başlıyor ve böylece Youtuber’lık kavramı doğuyor. Kısacası Youtube için video üretip, videonun izlenme oranına göre para kazanan ve bu işi profesyonel olarak yapan kişilere Youtuber denir.

Paylaş

Yorum bırakın