IMDB’ye Göre Türk Televizyon Tarihinin En iyi Dizileri

0

Yeryüzündeki tüm ülkelerin ve tüm dönemlerin sinema ve televizyon filmleri, film yıldızları ve dizileri hakkındaki bilgileri barındıran çevrimiçi veri tabanı IMDB’nin verilerine göre en yüksek puanlı Türk dizilerinin listesi şu şekildedir.

 

10. Mutlu Ol Yeter

Ali Atay’ın rol aldığı Mutlu Ol Yeter dizisi sıcak bir mahalle ortamında yaşananları konu ediyor.

 

9. İşler Güçler

 Üç yakın arkadaşın oyunculuk yolundaki meşakkatli ve güldüren maceralarının anlatıldığı dizi listenin 9. sırasında yer alıyor.

 

8. Süper Baba

Şevket Altuğ ve Şevval Sam’ın başrollerde oynadığı ve 90’lı yıllara damga vurmuş olan Süper Baba dizisi en çok izlenen Türk dizileri listesinde yerini almıştır.

 

7. İkinci Bahar

İki büyük usta Şener Şen ve Türkan Şoray’ın başrolünü oynadığını İkinci Bahar dizisi Samatya’da bir kebapçı dükkânı işleten Ali Haydar ile Kebapçı dükkânında çalışmaya başlayan Hanım’ın sevda öyküsünü anlatıyor.

 

6. 46 Yok Olan

Dizide kız kardeşini hayata döndürmek için bir bilim insanının kendini kobay olarak feda etmesi ve sonunu kimsenin tahmin edemeyeceği bir yolculuğa çıkışının hikâyesi anlatılıyor.

 

5. Kardeş Payı

Metin, Ali, Feyyza… Koyu Beşiktaş’lı olan emekli Mühendis Tahsin Bey’in çocuklarının adıdır. Metin ve Ali dünyaya barış ve mutluluk getireceklerine inanmaktadırlar. Fakat bunun için Feyyza’nın eline bakan iki parasız kafadarın, kimsenin ciddiye almadığı icatlarının çalışıyor olması, hayatlarındaki her şeyi değiştiriyor.

 

4. Behzat Ç… : Bir Ankara Polisiyesi

Behzat Ç, yazılı kurallara uymayan, adaleti vicdanının sesine göre sağlayan bir baş komiserdir. İnsanlara karşı güvensiz, ikili ilişkilerinde tutarsız ama samimi bir karakter çizen Behzat Ç.’nin yaşamında en çok değer verdiği insan ise, kızı Berna’dır.

 

3. 7 Numara

Aynı üniversitede okuyan ve aileleri başka şehirde yaşayan dört kız arkadaş, yurtta rahat edemedikleri için beraber bir ev kiralamaya karar verirler. Fakat oturabilecekleri, beğendikleri evlere ya maddi güçleri yetmez ya da ev sahipleri evlerini öğrenciye kiralamaz. Sonunda iki katlı ahşap 7 numaralı evin kiralık olduğunu görürler. Hiç çocukları olmamış ama birbirine çok düşkün Vahit ve Zeliha çiftinin olan bu ahşap evin üst katını, 4 kız arkadaş kiralar. Fakat bakkal Vahit’in saf, taşralı amcaoğulları da İstanbul’a gelip aynı evin alt katına yerleşince cümbüş başlar!

 

2. Masum

Emekli Komiser Cevdet ve karısı, ömürlerinin son yıllarını şehirden uzaktaki küçük çiftlik evlerinde huzur içinde geçirmektedirler. Ta ki küçük oğulları bir gece yarısı korkunç bir haberle eve gelene kadar…

 

1. Leyla İle Mecnun

Leyla ile Mecnun, Eflatun Film tarafından yapılıp TRT 1‘de 3 sezon yayımlanan ve final yapamadan yayından kaldırılan absürt komedi türündeki Türk televizyon dizisi. Dizi temel olarak efsanevi karakterler Leyla ile Mecnun’un hikayesi üzerine kurgulanmış ve üzerine absürt komedi, bilim kurgu, durum komedisi ögeleri eklenmiştir.

Paylaş

Yorum bırakın