Trabzon’da Büyük Sel Faciası!

0

Trabzon’da dün akşam başlayan ve Ortahisar İlçesinde büyük zarara neden olan sağanak yağmur bugün diğer ilçeleri vurdu. Araklı’da HES Borusu patladı, Yomra’da sağanak yağmur heyelan ve su taşkınlarına neden oldu.

Son haber ise Maçka’dan geldi. Maçka İlçesinde de 15 Mahallede, sağanak yağmur nedeniyle su taşkınları ve heyelan meydana geldi.  Yaşanan heyelanlar nedeniyle 15 mahallenin yolu kapanırken Maçka İlçe Belediyesi konuyla ilgili hemen harekete geçti. Maçka Belediyesine ait bütün araçlar kapanan yolları yeniden açmak için heyelan bölgelerine giderken ilk gelen haberlere göre 10 mahallenin yolunun ulaşıma açıldığı bildirildi.  Geri kalan yolların açılması için ise çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Taşkın nedeniyle yolları kapanan mahalleye karadan ulaşılamıyor. Suya kapılan araç ve iş makineleri sürüklenirken, ilçede okul ve iş yerleri ile evler sular altında kaldı, 4 ev yıkıldı. Yıkılan evlerin enkazında kalanlar olabileceği belirtilirken, kurtarma ekiplerinin havadan bölgeye ulaşabilmesi için askeri helikopterler talep edildi. Ekipler karadan bölgeye ulaşmak için çalışma yürütüyor. Bu arada Trabzon Valiliği bünyesinde kriz merkezi oluşturuldu. Trabzon ve çevre illerden bölgeye takviye AFAD ve diğer kurtarma birlikleri istendi.

Sel felaketinde kurtulan işçilerden Beytullah Bozali, olay anını ve kurtulma hikayesini anlattı.  Büz nakli için bölgede bulunanan Büyükşehir Belediyesi çalışanlarından Beytullah Bozali son görüşmesinde çavuşuna ‘Beni kurtarın, burası çok tehlikeli, ne olur, kırıklarım var çok canım yanıyor, beni ancak buradan helikopter kurtarır’ dedi. Çavuşu ‘Sakin ol,  seni kurtaracağız helikopter yola çıktı, hareket etme, telefonunu kullanma şarjını bitirme’ … dediği belirtildi. Ardından kendi çabaları ile kurtulan Bozali, “3 kişiydik, kamyondan malzeme boşaltıyorduk. 2 arkadaşım yemek yiyordu. Bende kamyonda kaldım. O sırada su geldi. Kamyon ile 3 – 4 takla attık. Arabanın içi su doldu. Ben ayağa suyla mücadele ettim. O sırada fındık dalını gördüm. Ona yapıştım ve kendimi yukarı çektim” dedi.

Paylaş

Yorum bırakın