YKS Maratonu Sona Erdi

0

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) sona erdi.

2 milyon 24 bin 596 adayın başvuru yaptığı YKS’nin ikinci oturumu AYT, saat 10.15’te başladı ve 180 dakika sürdü. 6 bin 450 binada, 107 bin 442 salonda uygulanan AYT’de 295 bin 601 kişi görev aldı. AYT’de “Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1” testi 40 sorudan oluştu. Bu testte adaylar, Türk Dili ve Edebiyatından 24, Tarih-1’den 10, Coğrafya-1’den 6 soru yanıtladı. AYT’nin “Sosyal Bilimler-2” testi 40, Matematik testi 40, Fen Bilimleri testi de 40 sorudan oluştu.

Sosyal Bilimler testinde Tarih-2’den 11, Coğrafya-2’den 11, Felsefe grubundan 12, Din Kültürü ve Ahlak bilgisi veya ek felsefe sorularından 6 soru yer aldı. Fen bilimleri testindeki dağılım ise Fizik 14, Kimya 13 ve Biyoloji 13 soru şeklinde oldu. YKS’nin üçüncü oturumu olan Yabancı Dil Testi (YDT) de 15.45’te uygulandı. ÖSYM’ninn akşam yaptığı açıklamada ise, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Matematik testindeki 7. soru iptal edildi ve değerlendirme dışı bırakıldı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yüksek Öğretim Sınavlarının (YKS) sorunsuz şekilde tamamlandığını belirtti.

 

YKS 2019’un Yaşananları:

 

Dede ve Torun Aynı Sınavda

2019 YKS sınavında da birçok farklı olay yaşandı. Bunlardan ilki Nevşehir’de yaşandı. Nevşehir TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Dede ve torun beraber sınav heyecanını yaşadılar. Yusuf Koçak (56) ve torunu Berkay Günaydın (18) beraber sınava girdiler.

 

Sınav Stresine Dayanamadı

Sınavın en üzücü olayı ise Ankara’da yaşandı. Temel Yeterlilik Sınavı sırasında kalp krizi geçiren 24 yaşındaki Sercan Bolat yere düştü ve kafasını çarptı. Bolat, ekipler tarafından hastaneye kaldırıldı fakat kurtarılamadı.

 

Alkışlarla Eşliğinde Sınava Yetişti

Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi sınav merkezine kapıların kapanmasına saniyeler kala bir aday, vatandaşların alkışları ve ‘’Koş’’ tempolarıyla son anda yetişti. Aday içeri girdikten sonra kapılar kapandı.

 

Polis, Arabasını Tahsis Etti

Diyarbakır’da 2 yakınını sınava götüren Mehmet Dağcı’nın otomobilinin, yapılan polis kontrolünde trafik sigortası olmadığı tespit edildi. Bunun üzerine polis memuru Ayhan Işık, öğrencileri sınava yetiştirmesi için özel aracını Mehmet Dağcı’ya tahsis etti. 2 yakınını sınava yetiştiren Dağcı arabasının sigortasını yaptırdı ve 180 TL ceza ödedi.

Paylaş

Yorum bırakın