Twitter İran Bağlantılı 4 Bin 800 Hesabı Sildi

0

Dünya’nın en büyük sosyal medya platformlarından birisi olan Twitter, İran bağlantılı, İran kaynaklı ve İran hükümetinin doğrudan desteklediği tam 4 bin 800 hesabı sildiğini açıkladı.

Twitter, silinen hesapların ‘’Sinyal ve davranışlarının’’ farklı olduğunu açıklayan 3 farklı gruba ayırdı. İlk grubun yaklaşık 2 milyon Tweet olan 1666 hesaptan oluştuğu belirtildi. Twitter’ın bu hesaplarla ilgili yaptığı açıklamada, ‘’Genellikle İran devletinin diplomatik ve jeostratejik görüşlerini destekleyen bir bakış açısıyla küresel haber içeriğini paylaştılar’’ denildi.

248 hesaptan oluşan ikinci grubun ise, ‘’İsrail ile ilgili tartışmalara doğrudan katıldıkları’’ gerekçesiyle silindiği belirtildi.

Son olarak, 2bin 865 hesaptan oluşan üçüncü grubun ise sahte kimliklerden oluştuğu, hem İran hem de dünyadaki siyasi ve sosyal meseleler üzere ‘’Tartışma’’çabası içerisinde olduğu gerekçesiyle silindiği belirtildi.

Sadece silmekle sınırlı kalmayacağını belirten Twitter, bu hesaplardan daha fazla bilgi toplanacağını ve buralardan edinilen bilgileri, halka açık olan veri tabanında açıklayacağını duyurdu.

Twitter’ın uğraştığı sadece İran bazlı hesaplar değil. ‘’İnternet Araştırma Merkezi’’ adı verilen Rus internet sitesinin bünyesinde yer alan dört hesap ile İspanya ve Venezuella merkezli 130 hepsapta Twitter’ı uzun süredir meşgul etmekte.

Twitter’ın site içi işleyişi konusunda bir numaralı isim olan Yoel Ruth bu konuyla ilgili yazdığı bir blog mesajında şu ifadeleri kullandı: ‘’Verileri açık ve erişebilir hale getirerek; araştırmacıları, gazetecileri, hükümetleri ve halkları güçlendirmeyi diliyoruz. Bu güçlendirmeyi dilememizin sebebi çok açık. Özellikle seçimler gibi sosyal medyanın sallandığı zamanlarda huzur istiyoruz. Buna ek olarak, insanların kamusal konuşmanın bütünlüğü konusunu etkileyen kritik konular hakkındaki anlayışlarını derinleştirmeyi umuyoruz.’’ dedi.

Silinen mesajların, yazdığı mesajlar ile paylaştığı medya içeriklerini (Video, resim ve fotoğraf) arşivleyen ünlü oluşumun bilgi deposu çok büyük. 2018 yılının ekim ayında, paylaştığı arşiv boyutu ile gündeme oturan Twitter’ın sakladığı Tweet sayısı 30 milyonu geçmişti. Aynı zamanda toplamda 1 Terabayt medyayı da bünyesinde barındırıyor. Twitter hesap silme konusu, gün geçtikçe daha da ciddileşecek gibi görünüyor.

Paylaş

Yorum bırakın