Bayramda En Çok Gezilen Müze ve Ören Yerleri Açıklandı

0

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 9 günlük bayram tatilinde müzeler ve ören yerleri rekor ziyaretçi sayısına ulaştı.

Tüm tatil boyunca toplam 1 milyon 124 bin 503 kişinin ziyaret ettiği müze ve ören yerlerinde, 6 Haziran ise 188 bin 231 ziyaretçi sayısı ile bugüne kadar bir günde ağırlanan en yüksek ziyaret sayısına ulaşarak rekor kırdı.

Geçen yıl 9 gün olan Kurban Bayramı tatili ile kıyaslandığında ziyaretçi sayısında yüzde 14’lük bir artış görüldü. Bakanlık yetkilileri, uzun bayram tatillerinin müze ve ören yerlerine olan ilgiyi en az yüzde 60 arttırdığını ifade ediyor.

Müze ve ören yerlerine ziyaretin rekor seviyelere ulaşması Müzekart’ın da artmasına sebep oldu. Tüm tatil boyunca 242 bin 548 ziyaretçi Müzekart kullanarak rekor kırdı. Tatil süresi boyunca toplam 69 bin 179 Müzekart satışı gerçekleştirilirken, geçmiş yıllardaki uzun bayram tatillerine bakınca bu konuda da bir ilk yaşandığı görüldü.

Bakanlık Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü yılbaşından bugüne toplamda 479 bin 33 Müzekart satışı gerçekleştirdi. Sadece Türk vatandaşların edinebildiği ve bir yıl boyunca Bakanlığa bağlı tüm müze ve ören yerlerine giriş olanağı sağlayan Müzekart’ın satışında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 13 artış sağlandı.

Açıklanan verilere göre en fazla ziyareti İstanbul’da bulunan Ayasofya aldı. Toplam 110 bin 82 kişi Ayasofya’yı tatil süresince ziyaret etti.

Ayasofya müzesini, 104 bin 291 kişi ile Topkapı Sarayı takip etti. Ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği üçüncü yer ise 99 bin 747 kişi ile Denizli Pamukkale oldu. İzmir Efes Ören Yeri 72 bin 303 ile dördüncü ve son olarak Nevşehir Göreme Ören Yeri de 51 bin 911 kişi ile beşinci en çok ziyaret edilen müze ve ören yeri oldu.

Listenin devamında ise Nevşehir Göreme Ören Yerini, Aksaray Ihlara Vadisi, Antalya Olympos Ören Yeri, Nevşehir Kaymaklı Yeraltı Şehri, Sinop Tarihi Cezaevi ile Antalya Patara Ören Yeri takip etti.

Paylaş

Yorum bırakın