İspanya Dünya’nın En Sağlıklı Ülkesi Seçildi

0

Kültürüyle, tarihi yapıları ve ılıman iklimiyle önemli turizm noktalarından biri olan İspanya, sağlık konusunda da dünyanın en sağlıklı ülkesi seçildi.

Bloomberg’in Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerinden çıkardığı; Temiz suya erişim, sigara içme oranı, obezite, hava kalitesi ve ortalama ömür beklentisi gibi faktörleri kullanarak yapılan sıralamada İspanya tüm Dünya ülkeleri arasında birinci oldu.

İspanya bu sıralamada geçen yıl altıncı sıradaydı. İtalya ise birinci sırada yer alıyordu. İspanya, İtalya’yı bir basamak aşağıya iterek birinci oldu. Bu iki Akdeniz ülkesini İzlanda, Japonya ve İsviçre takip etti.

Bloomberg’in araştırmasına göre ülkelerin gelir seviyeleri ile sağlıklı yaşam arasında kuvvetli bir bağ var. Bu bilgiye göre Pasifik Bölgesi ve Avrupa’nın ortalama gelir seviyesi yüksek olan ülkeler sıralamada üst sıralarda yer alıyor. Sahra – Altı Afrikası, Yemen ve Haiti gibi gelir seviyesi oldukça düşük olan ülkeler ise sıralamanın alt kısımlarında yer alıyor.

Gelir dışında da mevcut olan birçok faktör var. Örneğin gelir seviyesi yüksek olan Amerika Birleşik Devletleri, yoğun uyuşturucu kullanımı, yüksek intihar ve obezite sorunları sebebiyle En Sağlıklı Ülkeler listesinde 35. sırada yer aldı. Amerika, bu sonuçla ‘’ideolojik rakibi’’ Küba’nın gerisinde kaldı. Küba, Amerika’ya oranla düşük gelire sahip bir ülke olmasına rağmen bedava sağlık hizmetleri ve önleyici tedavilere yaptığı yatırımlarla listenin 30. sırasında yer aldı.

İspanya, son yıllarda kalp – damar rahatsızlıkları ve kanser nedeniyle ölüm oranlarını azaltması ile üst sıralara tırmandı. Ülkede zengin veya fakir ayrımı olmaksızın her vatandaşına aynı sağlık uygulamasını yapan İspanya, sağlık kontrollerinin artması ve uzman aile hekimlerinin hastalıkları ortaya çıkmadan ve yayılmadan kontrol altına alması ülkeyi daha sağlıklı bir hale getirdi.

İspanya’nın diğer ülkelere nazaran bir avantajı da bölgesel beslenme. Bu doğrultuda zeytinyağı, sağlıklı tahıllar, balık ve bol sebze gibi besinler tüketen İspanya beslenme alışkanlıklarıyla da öne çıkıyor.

Obezite ortalama oranının 19.5 olduğu OECD verilerinde, İspanya yüzde 16.7 ile 14. Olurken listede Türkiye 22.3 ile 24. Sırada yer aldı.

Paylaş

Yorum bırakın