Öğrenciler Cuma Günü Karne Alacak

0

9 günlük bayram tatilinin ardından pazartesi günü tekrar okula dönen yaklaşık 18 milyon öğrenci 14 Haziran Cuma günü karnelerini alarak, yaz tatiline çıkacaklar. Öğrenciler, yaklaşık 8 ay süren eğitim-öğretim yılı maratonunun yorgunluğunu 3 ay sürecek yaz tatilinde atacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı takvime göre, 14 Haziran Cuma güne karnelerini alıp yaz tatiline çıkacak olan öğrenciler için tatil 9 Eylül Pazartesi günü sona erecek.

17 Eylül 2018 Pazartesi günü başlayan eğitim öğretim yılı, Cuma günü sona erecek. Okul öncesi, ilköğretim ve orta öğretim de bulunan yaklaşık 18 milyon öğrenci karnelerini alacaklar.

Son sınıf öğrencileri mezun olmanın yanı sıra, yaz tatilinde her yıl olduğu gibi sınava girme, sınav sonucu öğrenme, tercih yapma ve kayıt heyecanı yaşayacak.

Lise son sınıf öğrencileri ile mezunlar için Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) maratonu bitmeyecek. YKS, 15 ve 16 Haziran tarihlerinde yapılacak. YKS temel yeterlilik testi 15 Haziran Cumartesi, 16 Haziran Pazar günü de alan yeterlilik ve yabancı dil testleri var. ÖSYM’nin takvimine göre, YKS sonuçları 18 Temmuz Perşembe günü açıklanacak.

Ortaokul son sınıf öğrencileri, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınav sonuçlarını ise 24 Haziran Pazartesi günü öğrenecekler.

Öğretmenlerin Mesleki çalışmalarının ilk haftası 17 – 21 Haziran’da, ikinci haftası ise 24 – 28 Haziran’da olacak.

Ve okula dönüş… Yeni takvime göre öğrenciler 2019 – 2020 eğitim öğretim dönemine 9 Eylül’de başlayacak. Yeni tatillerden olan ilk ara tatil 18 – 22 Kasım tarihleri arasında hafta sonları ile birlikte 9 gün olacak. İlkyarı yıl tatili de hafta sonları ile 16 gün olacak ve 20 – 31 Ocak 2019 tarihleri arasında. İkinci yarıyıl 3 Şubat’ta başlıyor. İkinci ara tatil nisan ayında. Yaz tatili başlangıcı 19 Haziran 2020’de, süresi de 11 hafta olacak.

Paylaş

Yorum bırakın