2020’li Yıllarda Alışkın Olacağımız Teknolojik Devrimler

0

Gelecek 10 yılda hayatımızda olacak gelişmeler ve yenilikler şimdiden kendilerini belli etmeye başladı. Gelecekte günlük hayatımızda kullanacağımız ve aşina olacağımız teknolojileri sizler için düzenledik.

 

Dijital Zenginlik ve Serbest Çalışma

Eskilerin yaptığı gibi bir şirkete kapağı atıp o şirkette emekliliğe kadar çalışma dönemi artık yavaş yavaş bitiyor. Esnek, serbest ve kısa dönemli çalışmalar şu anda yükselen iş trendi arasında gösteriliyor. 2018 yılında Edelman Intelligence ve Upwork tarafından gerçekleştirilen ankette, 90’dan sonra doğan kuşağın %46’sının serbest çalışmayı tercih ettiği belirtildi. Bu sayının 5 sene içerisinde daha da artacağı bekleniyor.

Önümüzdeki on yılda farklı dijital varlıkları gösterecek gibi görünüyor. Hibrit varlık sahipliği gelişecek.

 

Yeni Nesil Uzay Yarışı ve Astreoit Madenciliği

Geçtiğimiz birkaç yıl ve 2019 Uzay sektörü için son derece hareketli geçti. Daha önceki yıllara oranla uzaya uydu ve roket gönderim sayısı son derece yükseldi. Sadece Amerika Birleşik Devletleri değil Çin’de uzay rekabetine katıldı. Ay’ın öteki tarafına araç indirerek bu konuda da ne kadar iddialı olduğunu gözler önüne serdi.

Yeni uzay çağı bilim kurgu kitap ve filmlerine konu olmuş Astreoit Madenciliğine doğru hızla ilerliyor. Nasa’nın tahminine göre Astreoit kuşağında yaklaşık olarak 700 kentilyon dolar değerinde maden olduğu düşünülüyor. Madenler arasında Nikel, su, altın, amonyak, hidrojen ve nitrojen gibi kaynakların olduğu tahmin ediliyor.

 

Meditasyonun Yükselişi

Dijital dünyanın gelişmesiyle insanların zihninde kaygı ve endişe dozu arttı. Sahte videolar, haberler yüzünden insan algısını ve güvenini yıpratıyor. Dünya çapında 210 milyon insanın sosyal medya ve internet bağımlısı olduğu, bu bağımlılığın sonucunda ise uyku problemi çektiği biliniyor.

Bu alandan kaçmak isteyen insan ruhsal dinlenme yolunu seçecekler. Sessizlik inzivaları gibi zihinsel trendler zamanla daha da gelişecek.

 

CRISPR ve DIY Gen Düzenlemesi

CRISPR teknolojisi bilim insanlarının DNA üzerinde düzenlenme yapabildikleri bir alan. Bu alan yaşamın ve canlıların genetik özelliklerini değiştirmeyi de mümkün kılıyor. Ayrıca genetik hastalıkların tedavisi içinde kullanılan bu CRISPR, sınırsız potansiyele sahip. Bu da gelecekte hem iyi hem de kötü bazı şeylerin olacağının habercisi.

 

Kuantum Mekaniği

Google, IBM ve Intel bu konuda en büyük adımları atan şirketler arasında yer alıyor. IBM’ın bulut platformu üzerinden 50 tane kuantum bilgisayarı bulunuyor. Google’ın ise 72 tane kuantum bilgisayara sahip. Google’ın pratik uygulamaları bulunmazken, IBM’ın bu konuda araştırmacıları mevcuttur.

2014 yılında yapılan bir araştırmada Kuantum mekaniğinin, bitkilerin fotosentez sırasındaki enerji aktarımını desteklemekte kritik rol oynamaktadır.

Paylaş

Yorum bırakın