Okyanuslar Hakkında İlginç Bilgiler

0

Okyanusların gezegenimizin %71’ini kapladığını söyleyerek söze başlayabiliriz. Bu kadar büyük ve etrafımızı kaplayan bu su tabakalarıyla ilgili bildiklerimiz, Mars hakkında bildiklerimizden daha az. Okyanuslar hakkındaki şu anda kadar bildiğimiz ilginç bilgileri ve bilmediklerini sizler için derledik.

Okyanusun derinliği ortalama 3.70 kilometredir. Dünya’nın en uzun binası olan, 160 katlık Burj Khalife’nın tam 4.5 katı demektir. Okyanus’un en derin noktası, Pasifik Okyanusu’nda bulunan Challenger Çukurudur. Bu çukur, 11 kilometre derinliğe sahip olup Mariana takımadalarının yakınında yer alıyor. Bu çukurdaki basınç üzerinize 50 tane uçak konmasıyla eşdeğerdir.

Bu tip derinliklerde yaşayan canlıların ve çevrenin %95’ini keşfedemedik. Günümüze kadar bu derinliğe sadece 3 kişi gidebildi. 1960 yılında Don Walsh ve Jacques Piccard, Challenger Çukuru’nun 11.000 metre derinliğinde denizaltılarıyla 20 dakika kaldılar. Aynı derinliğe varan 3. kişi ise Titanic’in yönetmeni James Cameron oldu.

Bu da demek oluyor ki okyanuslar hakkında bildiklerimiz, birçok gezegene oranla bildiklerimizden çok daha az. Örnek olarak Güneş Sistemi’nde yer alan en büyük volkanın Mars üzerinde bulunan Olympus Mons olduğunu 1971’den beri biliyoruz fakat dünyanın en büyük volkanının Tamu Massif olduğunu 2013 yılında ancak öğrenebildik.

Sadece 3 yıl önce Dünya’nın iç katmanlarında şimdiye dek bilinen okyanusların büyüklüğünün 3 katı miktarında su rezervi bulunmaktadır.

Unesco’ya göre okyanus dibinde 3 milyona yakın batık gemi bulunmaktadır. Batık gemilerde bulunan hazinelerin toplam ederinin 60 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Her yıl denizlerde 10.000 kargo konteyneri kayboluyor.

Okyanuslarda keşfedilen esrarengiz şeylerden biri de Avusturalya kıtasının doğusunda yer alan bir kara parçası. Sular altında olan bu kara parçasının Zealandia adında yeni bir kıta olduğu düşünülüyor.

 

Pasifik Ateş Halkası dünyada bulunan yanardağların %75’ini barındırıyor. Dünya’da gerçekleşen depremlerin %90’ı da bu bölgede oluyor.

Okyanusların bazı bölgelerinde boyu 40 metreye ulaşan denizanaları yaşıyor.

Okyanusun Güneş görmeyen derinliklerinde bitki yetişmediği için canlılar birbirleriyle beslenir. Bu derinliklerde yaşam birkaç saniye içerisinde son bulmaktadır.

Okyanusların gizemi yıllarca sürecek gibi görünüyor.

Paylaş

Yorum bırakın