Almanya’da ‘’Yalnızlık’’ Tehlikesi

0

Günümüzün fark edilmeyen, ufak gibi görünen fakat bir o kadar da riski olan hastalığı olan ‘’Yalnızlık’’ Almanya’da hızla artan toplumsal bir sorun haline geldi. Alman Hür Demokrat Partisi’nin Federal Hükümet’e verdiği soru önergesinin yanıtı geldi.

Alman Federal Hükümeti’nin yaptığı açıklamaya göre, Almanya’da 45 – 84 yaş grubunda yalnızlık hisseden vatandaşların oranı 2017’de, 2011 yılına kıyasla yüzde 15 oranında arttığı belirtildi. Yalnızlık hissinin sadece bu yaş grubunda yaşanmadığı ve 11 – 17 yaş grubundaki gençlerin de kendilerini yalnız hissetme oranı 2017’de yüzde 4.2 olduğu açıklandı. Genel genç nüfusun kendini yalnız hissetme oranı ise yüzde 27.6 olarak açıklandı.

Yalnızlığın, sosyal izolasyona, kronik hastalıkların tetiklenmesine, tansiyon ve kalp hastalıklarının artmasına, akciğer rahatsızlığı ve psikolojik hastalıklara yol açtığı belirtiliyor.

Federal Hükümetin, Hür Demokrat Partisi’ne verdiği cevabı değerlendiren partinin sağlık uzmanlarından Andrew Ullmann, “Yalnızlıkla mücadele için uzun soluklu bir stratejiye ihtiyacımız var. Yerleşim yerleri ve ihtiyarlıkta hareketlilik politikalarımızı bu artan yalnızlık oranlarına göre yeniden gözden geçirmeliyiz. Bu alanda Japonya, Danimarka ve Avustralya örneklerinden istifade edilebilir.’’ dedi.

Bochum Ruhr Üniversitesi’nden Prof. Dr. Maike Luhmann’ın başkanlığını yaptığı bir araştırma grubu, 2016 yılında yalnızlığın, fiziki rahatsızlıklar ve eşlerin ölmesiyle sadece yaşlılar arasında yaşanan ve yavaş seyreden bir fenomen olmadığı tespit edilmişti. Ekibin yaptığı çalışmada edindiği sonuçlar ise şu şekildeydi; Orta yaşlı insanlar (46 – 55 yaş) yüzde 14, yetişkinler (26 – 35 Yaş) yüzde 14.8 ve yaşlılar (66 – 75) yüzde 9.9.

Uluslararası Kızılhaç örgütünün “gizli bir salgın” şeklinde tanımladığı yalnızlıkla mücadele kapsamında her ülkede farklı yöntemler geliştiriliyor. Dünya’nın birçok ülkesinde bu görünmeyen problemle mücadele etmektedir. İngiltere’de hükümet sadece yalnızlık sorunu ile ilgilenmesi için doğrudan bir kurum kurdu.

 

Yalnızlığın 9 milyonu etkilediği söylenen ülkede 2 milyona tekabül eden 75 yaşından büyük nüfusun yaklaşık yarısı yalnız yaşıyor. Japonya, Danimarka ve Avusturalya yalnızlıkla mücadele etmek için girişimlerde bulunuyor. Almanya’nında ilerleyen zamanlarda İngiltere gibi bu konu ile ilgili mücadele için bir bakanlık kurması ve bu bakanlığın yeni kararlar alması bekleniyor.

Paylaş

Yorum bırakın