Örümcek Ormanları Şelalesi Ziyaretçilerini Bekliyor

0

Gümüşhane’de bulunan, uzun ladin ve köknar ağaçlarının yer aldığı Örümcek Ormanları’ndaki Çağlayandibi Şelalesi Tabiat Parkı, ziyaretçilerini bekliyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinin Yeşilköy sınırları içerisinde yer alan ve 1998 yılında ‘’Örümcek Ormanları Tabiatı Koruma Alanı’’ ilan edilen 2 bin 630 dekarlık alandaki tabiat alanı olarak tescillenmiş ladin ve köknar ağaçlarına, Çağlayandibi Şelalesi eşlik ediyor. Ayrıca Tabiatı Koruma Alanı olarak ilan edilen bu bölgede toplam sekiz adet Tabiat Anıtı (Tabiat anıtları, benzersiz ve olağanüstü doğal ve kültürel özelliklere sahip, bu özellikleri bilimsel verilerle kanıtlanmış tabiat alanlarıdır.) bulunmaktadır.

Yaz mevsiminin gelişi ve karların erimesiyle coşkun akmaya başlayan şelalede, ziyaretçiler 15 metre yükseklikten dökülen suyun sesi ve eşsiz doğa ortamıyla huzur buluyor. Bölge halkı ve bayram ziyareti için bölgeye gelen ziyaretçiler de şelalenin bulunduğu tabiat parkını ziyaret ederek, keyifli ve huzurlu zaman geçiriyorlar.

Bayram tatili dolayısıyla İstanbul’dan Gümüşhane’ye gelen Kadir Karakaş, Anadolu Ajansı muhabirine bayram tatili sebebiyle çocuklarıyla güzel zaman geçirmek için doğayı seçtiklerini söyledi.

Kürtün ilçesi sınırları içerisinde bulunan Çağlayandibi Şelalesi’ni daha önce de ziyaret ettiğini belirten Karakaş, şelalenin bulunduğu alanın tabiat parkı ilan edilmesinin ardından yapılan çalışmalarla çok daha güzel bir görünüme sahip olduğunu ve bölgeyi ziyaret eden ziyaretçilerin burayı çok beğendiklerini söyledi.

Karakaş, çocuklarıyla şelale ve doğa içerisinde güzel vakit geçirme imkânı bulduklarını vurgulayarak, doğaseverlerin mutlaka Çağlayandibi Şelalesi ve Örümcek Ormanları’nı ziyaret etmesi gerektiğini söyledi.

Şelalenin ziyaretçilerinden Gökhan Yondemir de İstanbul Üniversitesi’nde öğrenci olduğunu belirterek, yaz aylarını ve bayram tatillerini memleketine gelerek, bu bölgede geçirmeyi tercih ettiğini söyledi.

İstanbul’da aşırı sıcaklardan bunalıp, buraya geldiğini belirten Yondemir, doğaseverlere özellikle çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra tabiat parkını mutlaka ziyaret etmeleri gerektiğini söyledi.

Şehir merkezine ortalama 55 km mesafede bulunan Kürtün Örümcek Ormanlarına, Gümüşhane – Trabzon karayolunda 28.5 km devam ederek, Gümüşhane- Giresun yol ayırımından Kürtün ilçesine ulaşılmaktadır. Örümcek Ormanları Kürtün Çifteköprü mevkisinde bulunmaktadır.

Paylaş

Yorum bırakın