LGS Sınavının Sıralamasını Sayısal Sorular Belirleyecek

0

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından liselere yerleştirmede bu yıl ikinci kez uygulanan ve isteğe bağlı girilen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşti. Soruları değerlendiren uzmanlara göre sıralamayı sayısal sorular belirleyecek.

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan LGS sınavı iki aşamadan oluştu. Sabah 09.30 seansında sözel bölüm, 11.30’da ise sayısal bölüm oturumları yapıldı.

Sözel ve sayısal soruları değerlendiren uzmanlar, Türkçe sorularının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan örnek sorulara paralel olduğunu söylediler. Sözel oturumun Türkçe bölümü ile ilgili açıklama yapan Bilfen Ortaokulları Bölüm Başkanlarından Sündüs Demirdağ Tuncer: ‘’Türkçe sınavının en belirgin özelliği öğrencilerin üst düzey bilişsel becerilerini kullanmalarını gerektiren görsel okuma ve grafik yorumlama ile sözel mantık ve muhakeme sorularının ön plana çıkmış olmasıdır” diyen Tuncer sözlerine şöyle devam etti:

‘’Sınavın A kitapçığı 5, 17, 18, 19 ve 20. sorularının öğrenciden verilen bilgiyi grafik ve görsellerle eşleştirip, çıkarımlar yapmasını gerektiren ayırt edici sorular olduğunu söyleyebiliriz. 2018’de ilk kez uygulanan LGS’den farklı olarak bu yıl bir metinden hareketle birden fazla sorunun çözümlenmesini gerektiren sorulara yer verilmediğini görüyoruz.’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Sayısal oturum için konuşan Matematik Bölümü Başkanı Ali Keskin ise: ‘’ LGS’de matematik soruları kazanımlara uygun, açık bir dille hazırlanmıştır. Birden fazla kazanımın birleştirilmesi ile oluşan sorular, yayımlanan örnek sorulara göre daha zorlayıcıydı. Sınavın güncel hayatla ilişkilendirilmiş, yoruma dayalı, birden fazla işlem gerektiren ve çeldiricisi yüksek sorulardan hazırlandığını görüyoruz. Soruların çözümünde alternatif durumların iyi değerlendirmesi gerektiğinden okuma anlama kısmında hızlı olunması gereken bir sınavdı. Konu dağılımına bakıldığında sınavda geometri konularına ait bazı kazanımlara yer verilmediği görülmektedir. Denklem kurma ve problem çözme becerisi yüksek olan öğrencilerin, başarılı olacağı bir sınav olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha önce belirlediği sınav takvimine göre Liseye Geçiş Sınavı (LSG) 24 Haziran 2019 Pazartesi günü açıklanacak. Sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi sitesinden (https://www.meb.gov.tr) ilan edilecek.

Paylaş

Yorum bırakın