Yüz Tanıma Teknolojisi Tedirginliği

0

Yüz tanıma, kişinin yüzünü kullanarak kimliğini tespit etmesini sağlayan bir sistemdir. Yüz tanıma sistemleri fotoğraflardan, videolardan veya gerçek zamanlı olarak insanların kimliklerini tespit etmek için kullanılabilir. Fakat yüz tanıma verileri, insanları işlemedikleri bir suçla ilişkilendirme gibi hatalara da yol açabilir.

Aynı zamanda kolluk kuvvetleri de kontrol noktalarında mobil cihazları kullanarak kimlik tespit yapabilir.  Özellikle Afro – Amerikanları ve diğer etkinlik azınlıkları tanımlarken hatalara sebep olabiliyor. Bunun yanında en büyük sorunlardan biri de kişi mahremiyetini ihlal etmek. New York’un Lockport şehrinde okul ve okul çevresinde başlatılan yüz tanıma teknolojisi çevre halkı tarafından şüphe ile karşılandı.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre New York’un Lockport şehrinde başlatılan yüz tanıma sistemi teknolojisi eleştirileri de beraberinde getirdi. Müfettiş Michelle Bradley yüz tanıma teknolojisine atıfla yaptığı açıklamada ülke çapında silahlı saldırıların devam ettiğini ve Lockport şehrinin en büyük önceliğinin güvenlik olduğunu belirtti. Projenin en büyük amacının, öğrencilere zarar verme potansiyeli olan ve okullara yaklaşması yasaklanmış olan kişilerin yüzünü tanımak ve o kişilerin okul sınırlarında dolaştıklarında görevlilere haber vermek olduğunu belirtiliyor.

Yüz tanıma sistemi Amerika’nın birçok eyaletinde ve okullarda kullanılmaktadır. Fakat Lockport şehrinde kameraların sadece okul kapısına değil, çevresine de yerleştirilmesi bu konuda Lockport şehrini yüz tanıma sistemini geniş koşullarla kullanan ilk şehir konumuna getirdi. Yerel yetkililerin güvenlik ve ‘’tehdit unsuru’’ oluşturan kişilerin hedef alınacağı söylense de, şehir sakinleri kameraları özel hayata müdahale olarak yorumluyor.

Bu tartışmaların gölgesinde Amerika’nın San Francisco şehrinde polis merkezleri dâhil belediyelerin birçok işletmesinde yüz tanıma teknolojisi ve takip sistemi yasaklanmıştı. Bu durum Çin’de ise tam aksi yönde ilerliyor. Ülkede sokaklardan, kafelere kadar birçok yerde yüz tanıma teknolojisi kullanılıyor ve kuralları ihlal edenler, suç işleyenle bu sayede yakalanıyor.

Kişilerin elektronik takip sistemi ile bilgisi dışında takip edilmesi dünya genelinde kişisel mahremiyet haklarının ihlali çerçevesinde tartışılmaya devam ediyor. İlerleyen günlerde bu konularda yetkililerin ne tür kararlar alacağı ise merakla bekleniyor.

Paylaş

Yorum bırakın