Aşı ve Kanser İlaçları İçin Küba İle İşbirliği

0

Sağlık Bakanlığı Küba ile aşılar, kanser aşıları ve ilaçları üretimi konusunda çalışma grubu kurumayı kararlaştırdı. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı yazılı açıklamaya göre, Bakanlık tarafından, yerlileşme ve millileşme hedefleri açısından uluslararası işbirliklerine hız verildiği söylendi.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca, Cenevre’de düzenlenen 2. Dünya Sağlık Asamblesi’ndeki temasları kapsamında, Endonezya, Kırgızistan, Azerbaycan, İran, Irak, Portekiz, Küba ve Çekya sağlık bakanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Bu görüşmeler çerçevesinde Endonezya Sağlık Bakanı Nila Moeloe ile iki ülke arasında ‘’Sağlık Alanında İşbirliği Anlaşması’’, Kırgızistan Sağlık Bakanı Kosmosbek Çolpanbayev ile ‘’2014 tarihli İşbirli Anlaşması’nın Ek Protokolü’’ imzalandı.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı’nın üst düzey heyetler tarafından, aşı yerlileştirme ve teknoloji transferi kapsamında son iki ayda başta Küba olmak üzere önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Bakan Koca’nın, Cenevre’de Küba Sağlık Bakanı Jose Angel Portal Miranda ile gerçekleştirdiği ikili görüşmede, enfeksiyonlara karşı aşılar, kanser aşısı ve ilaçların birlikte üretilmesi konusunda iki ülke arasında çalışma grubu oluşturulması kararı alındı. Bu çalışma kapsamında inovatif molekül geliştirme ve onkoloji alanında önemli tecrübeye sahip olan Küba’dan üst düzey bir heyet bu hafta Türkiye’ye gelerek, Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘’ Bir diğer hedefimiz de global pazarlarda rekabet edilebilen bir üretim yapısına kavuşmaktır. Kişi başına düşen gelirimizin 10 bin dolar seviyesine çıkabilmesi için ülke olarak yüksek teknolojili ürünlerin üretimine ihtiyacımız var. İlaçta yerelleşme çalışmalarımıza başlarken 3 temek kuralımız vardı. İthalatı azaltarak cari açığı düşürmek, ilaç sanayimizin kapasite kullanım oranını geliştirmek ve buna bağlı olarak nitelikli işgücü istihdamını arttırmak. Bugün, tükettiğimiz her 100 kutu ilacın 80’inini ülkemizde üretir hale geldik. Ancak bu rakam değer bazında yüzde 46 seviyesindedir. Bu da katma değeri daha yüksek ürünleri yerelleştirmemiz gerektiğinin göstergesidir. Sanayimizin kapasite kullanım oranı yüzde 65’lerden, yüzde 75’lere çıktı. İstihdamda da 35 binler seviyesini yakaladık. Burada yakaladığımız ivme ile daha fazla sayıda yüksek katma değerli ürün üretme ve bu ürünleri dünya pazarlarına ihraç etme hedefimize ulaşacağız.’’

Paylaş

Yorum bırakın