Eğitim Kalitesi mi? Okul İmkânları mı?

0

Çocuklarımız hepimizin gözünden bile sakındığı, her şeyin en güzelini ve en iyisini hak ettiğini düşündüğümüz değerlerimizdir. Onların iyi bir eğitim alarak, iyi bir birey ve iyi bir gelecek sahibi olmasını tüm ebeveynler ister. Özellikle ilkokul dönemi bir çocuğun gelişimi açısından son derece önemlidir. Okul denen yapının iyi gözükmesi ya da içindeki imkânlardan çok eğitim kalitesi başta tutulmalıdır. Eğer eğitim kalitesinden çok okulun olanakları ön plandaysa o okul bir ticarethaneden farksızdır.

 

Bir okulda çocuklarımızın eğitimi konusunda her şeyin başında, eğitimi kendisi alabilmiş öğretmenler ve öğrencilerin sorunlarına gerçek anlamda yardımcı olabilen ilgili rehberlik hizmetlerine ihtiyaç vardır. Bir okulun havuz, spor salonu vb. yapısal olanakları olması öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda bunları kullanabilmesi eğitim açısından faydalı olanaklar olabilir. Ama temel eğitimde yetersizlik, öğrencilerin branş konusunda başarıya ulaştırılamaması durumunda bu imkanlar bir otelin verdiği hizmetten farksız hale gelebilir. Bu sözleri kanıtlayan bir olay Amasya’da yaşandı.

Kentte bulunan Kutlubey Okulları’nda veliler okulun kayıt öncesi kendilerine vaat edilenleri karşılamadığını ve çocuklarının aldığı eğitimin beklentilerinin altında olduğundan yakındı. Çocuklarının iyi bir eğitim alması için kayıt döneminde en iyi okulu seçtiklerini düşünen veliler, okul tarafından vaat edilen imkânlardan faydalanamadıklarını, bazı derslerin boş geçtiğini, onun yerine çocuklara oyun izni verildiğini çocukların eğitim açısından eksik olduklarını ve okul yönetiminin okulu bir sosyal tesis gibi yönettiğini iddia ettiler.

 

Boş Geçen Dersler

Eğitimi esas alan okullarda verilen eğitimlerin amacı okulun tüm öğrencilerinin genel bir başarı seviyesinin üzerine ulaşmasıdır. Diğer okullarda ise bu amaç arka plana itilir ve yüzme havuzu, spor salonu hatta binanın yeni olması gibi görsel özellikler ön plana çıkarılarak bir pazarlama söz konusu olur. Fiziki şartlar her ne kadar önemli gibi görünse de gelişim çağındaki çocuklarımızın iyi bir eğitim alıp, topluma faydalı bireyler olması için maalesef yeterli değildir. Tıpkı Kutlubey Okulları’nda yaşanan durum gibi. Bazı derslerin boş geçtiğini çocuklarından öğrenen veliler ‘’Bu konu hakkında veliler olarak kendi aramızda toplandık. Okula gittiğimizde muhatap bulamadık. Aynı şekilde benim çocuğum da bazı derslerin boş geçtiğini, boş geçen dersler de okulun spor salonuna götürülerek serbest bırakıldıklarını söyledi.’’ diyerek yaşanan ilgisizliğe vurgu yaptı.

‘’Ben çocuğumu okula eğitim alması için yolluyorum. Açıkçası boş dersleri ilk duyduğumda aksaklıklar olabilir diye düşünerek anlayışla karşılamıştım ama diğer veli arkadaşlarımla konuştuğumda bu konunun sık sık yaşandığını öğrendiğimde bir şeyler yapmamız gerektiğini düşündük ve bu konu hakkında kendi aramızda toplandık.’’ açıklamasında bulunan veliler çocukları hakkındaki endişelerini paylaştılar.

 

Okul mu Ticarethane mi?

Kutlubey Okulları’nda boş geçen derslerde okul yönetiminin çocuklara ‘’Oyun vakti’’, ‘’Okuma dersi’’ gibi anlık bahaneler ile öğrencilerin okulda geçirecekleri vakitlerin doldurulmaya çalışıldığını söyleyen veliler, çocuklarını kaliteli ve düzenli eğitim almak için Kutlubey Okulları’na yazdırdıklarını fakat aradıkları eğitim kalitesini burada bulamadıklarını, buranın bir sosyal tesis veya otel gibi yönetildiğini söylediler.

 

Bilgi ve Haber Alma Özgürlüğünün Engellenmesi

Kutlubey Okulları’nda daha öncelerde de eğitim konusunda benzer şikâyetler olmuştu. Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan bu şikâyetler okul yönetimi tarafından ört bas edilmiş, okulu öven sahte yorumlar ile internette bir algı oluşturulmaya çalışılmış hatta yakın zamanda sitelerine yapılan kötü yorumlar yüzünden sitelerini yoruma kapalı bir website tasarımı ile yenilemişlerdi.

Paylaş

Yorum bırakın