Sümela Bugün Ziyaretçiye Açılıyor

0

Karadeniz Bölgesi’nin en çok ziyaret edilen tarihi eseri Sümela Manastırı’nda, 2015 yılında başlatılan restorasyon çalışmalarının ilk etabında sona gelindi. Sümela Manastırın’da, endüstriyel dağcılardan oluşan ekipler ile 4 yıldır sürdürülen ‘’yamaç ıslah çalışması’’ bitirildi.

Trabzon ve çevresine büyük bir turizm geliri sağlayan Manastır’ın kısım kısım ziyaretlere açılacağı duyuruldu. Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre ilk kısmının açılış tarihi 25 Mayıs(Bugün) olacak.

Sümela’ya gelen turist kafileleri ile geçimini sağlayan bölge esnaflarından Mesut Karagöz, “Esnaf dört yıldır kan ağlıyordu zaten. Burada dükkan kapatanlar da oldu. Manastırın tekrar açılacak olması bizi çok heyecanlandırıyor. Bütün esnaf hazırlık yaptı. Turist geliyordu ama şimdi belki de turist sayısı dört katına çıkacak. Biz de gün sayıyoruz” dedi.

Bir diğer esnaflardan İsmail Avcı arkadaşlarının sözlerine şu şekilde devam etti.

“Ayın 25’ini bekliyoruz heyecanla. Manastır açıldığı zaman çok daha yoğun turist gelecek buraya. Hem ilçe canlanacak hem ekonomi. Ne kadar turist gelirse o kadar hizmet olur. İlçenin gelişmesi için Sümela Manastırı gibi turizm merkezinin burada olması büyük avantaj” açıklamalarında bulundu.

Bölge turisti ve yerlilerinin güvenliğini korumak amaçlı 4 bin ton kaya temizleyen çalışma ekipleri, Sümela Manastırı’na çıkan 300 metrelik yürüyüş yolunu da titizlikle temizledi. Manastırın içinde ise tarihi su kemerleri, manastıra çıkan merdivenler ve gişe binası yenilenerek kullanılabilir duruma getirildi. Onarım sırasında manastırın çatısında keşfedilen şapel ve çile odaları ve manastırın geri kalan kısımları da önümüzdeki yıldan sonra ziyarete açık hale gelecek.

 

Paylaş

Yorum bırakın