Artvin’de Dere Taşkını Yaşandı

0

Artvin’de Yusufeli’deki karların erimesiyle su seviyesi yükselen Barhal Deresi taştı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde bulunan Barhal Deresi, sıcaklıkların artması sonucu buzların erimesiyle taştı. İlçede dereye kıyısı bulunan köy ve mahallerin bir kısmının yolları ulaşıma kapandı ve hatta bazı yaya köprüleri suyun etkisiyle yıkıldı. Yaşadığı yörede ismi oldukça bilinen yerel sanatçı Bahattin Bıçakçı ise otomobiliyle dereye düşmekten kıl payı kurtuldu.

Yusufeli ilçesinde hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte ilçenin yüksek dağlık kesimlerinde bulunan karlar eridi. Kar sularıyla birlikte su seviyesi yükselen Barhal Deresi taşarak şiddetlendi. Taşkın nedeniyle ilçede bazı köy ve mahalle yolları ulaşıma kapandı. Bıçakçılar köyünde ahşap yaya köprüleri yıkıldı. Kazım Karabekir Mahallesi Ahlat mevkiinde ise yol taşan dere nedeniyle hasar gördü. Altıparmak köyünün yolu dereye çöktü. Yerel sanatçı Bahattin Bıçakçı, çöken yolu son anda fark edince otomobille dereye düşmekten son anda kurtuldu. Enerji nakil hatlarında oluşan hasar nedeniyle ilçenin elektriği de kesildi. AFAD ve Belediye ile Özel İdare ekipleri ilçede hasar tespit çalışması başlattı.

Bu arada, Yusufeli ilçe merkezi yakınında ise su seviyesi yükselen Barhal Deresi ve Çoruh Nehri üzerine çelik halatlarla kurulan ahşap asma köprülere çıkan vatandaşlar, manzarayı seyrediyor.

Paylaş

Yorum bırakın