Mutfakta İşinize Yarayacak 13 Pratik Bilgi

0

Bazı insanlar mutfakta zaman geçirmeyi sevmektedir. Yemek yapmak, farklı lezzetler, atıştırmalıklar hazırlamak onlar için çok eğlenceli bir aktivitedir. Mutfakta çok bilinmeyen, bilinse de çok uygulanmayan birkaç bilgiyi sizler için derledik.

 

Yumurta Kabuğu

One cracked egg with yolk isolated; Shutterstock ID 183027566; PO: today.com

Mutfakların vazgeçilmezi olan yumurtanın kabuğunu yemeğin içine düşürdüğünüzde onu almak için parmağınızın ucunu ıslatın ve o şekilde kabuğu yemeğin içinden almayı deneyin.

 

Buzdolabı Kokusu

Buzdolabında istenmeyen kokuları önlemek için, bir çay tabağına vanilyayı döküp buzdolabının herhangi bir bölümüne koyarsanız, dolabınız harika bir vanilya kokusuyla kaplanacaktır.

 

Peynir Kesimi

Peyniri keserken peynirin bıçağa yapışmasını istemiyorsanız bıçağı ıslatın ve kesin.

 

Tuzlu Yemek

Yemeğinizi çok tuzlu yaptıysanız, yemeğinizi ısıtırken içine küp küp patates doğrayın. Patates yemek içerisindeki fazla tuzu emer. Daha sonra patatesleri yemeğin içerisinden çıkarabilirsiniz.

 

Limon Suyu

Limondan daha fazla su çıkartmak isterseniz, limonu kesmeden önce sıcak suda bekletin. Bir başka alternatif ise limonu sıkmadan önce elinizle yuvalamaktır.

 

Bakliyatların Böceklenmesi

Nohut, pirinç, bulgur gibi bakliyatların özellikle yaz aylarında böceklenmemesi için mutfak dolabınızın içine defneyaprağı yerleştirebilirsiniz. Bununla birlikte bakliyatlarınızı cam kavanozda saklayın ve içine biraz tuz döküp çalkalayın.

 

Sirke ve Karbonat

Sirke ve karbonat karışımını spreyli bir şişeye koyduktan sonra, buzdolabı, fayans ve mutfak dolaplarını bu karışım ile doğal bir şekilde silebilirsiniz.

 

Soğan Doğramak

Soğan doğrarken gözleriniz yaşlanıyorsa, musluktan soğuk suyu açın ve soğanı soğuk suyun yanında doğrayın. Bir başka çözüm olarak da soğanı doğramadan 10 – 15 dakika önce buzdolabında tutmaktır.

 

Yumurta Soymak

Yumurtayı soyarken zorlanıyorsanız, yumurtayı kaynar sudan çıkardığınız da hemen soğuk suya koyun 2 – 3 dakika bekletin. Böylelikle yumurta daha kolay ve hızlı soyulacaktır.

 

Soğan ve Sarımsak Kokusu

Soğan veya sarımsak kokusu ellerinizden uzun süre gitmiyorsa, limon kabuğu ile parmaklarınızı ovun. Koku kısa sürede yok olacaktır.

 

Domatesi Kolay Soymak

Domatesi kolay soymak istiyorsanız, domatesi kaynar suya daldırıp çıkartın. Sonrasında da bıçağın ters yüzünü domatesin yüzeyinde gezdirin.

 

Yumuşak Peyniri Rendelemek

Peyniri 1 – 1.30 saat buzdolabında tutun. Donacak olan peyniri kolayca rendeleyebilirsiniz.

 

Streç Folyo

Streç folyoyu buzdolabında saklarsanız, daha kolayca kullanabilirsiniz.

Paylaş

Yorum bırakın