Trabzon’da Toprağın Altından Tarih Çıktı

0

Trabzon Ortahisar ilçesinde kentsel dönüşüm proje çalışmaları sırasında Roma dönemine ve Osmanlı dönemine ait sur ve menfez bulundu.

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Çarşı – Mumhane – Pazarkapı Mevkii’nde, Tabakhane Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmaları kapsamında yapılan kazılarda yer altında antik Roma dönemine ile Osmanlı dönemine ait sur ile yaklaşık 200 metre uzunluğuna sahip, 4 ila 4.5 metre genişliğinde, 3 metre yüksekliğinde ve kesme taştan yapıldığı belirtilen menfez bulundu.

Trabzon Kalesi’nin 700 yıl önce inşa edilen Aşağıhisar surları 1850’li yıllarda Kuzgundere’nin ıslahı için yapılan menfez olduğu belirlenen yapılar için harekete geçildi. Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından durdurulan kentsel dönüşüm projesi alanında arkeologlar kazı ve inceleme yapacak. Bulunacak eserler için bu bölgenin sanat ve yer altı müzesine dönüştürülmesi isteniyor.

 

‘’Trabzon, Türkiye’nin Yakın Zamanda Önemli Antik Kentler Listesinde Yer Alacak’’

Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çoşkun Erüz, Roma ve Osmanlı dönemlerinde Trabzon kentinin önemli bir ticaret merkezi olduğunu söyledi. Bölgede daha gün yüzüne çıkmamış birçok tarihi eser olduğunu söyleyen Erüz sözlerine şu şekilde devam etti:

‘’Osmanlı döneminde Mumhane olarak bilinen bu bölge, Trabzon’un antik dönemdeki liman bölgesiydi. Yıllar içerisinde deprem, yangın, saldırı gibi nedenlerle oluşan yıkım ve yeniden yapılaşmaya bağlı olarak bu bölgedeki tarihi yapılar toprak altında kaldı. Son kazı çalışmalarında tarihi sur, Mumhane kulesi, eskiden köprü olan bir menfez ve çok sayıda yapının izi ortaya çıktı. Bölgenin altı, Roma dönemi ve daha eski tarihlerden kalan çok sayıda kalıntı ve insan yaşamına ve gemicilik ile ticari yaşama ait izler barındırıyor. Buradaki kazı çalışmaları artık arkeologlar denetiminde devam edecek ve yapılan keşiflerde, Trabzon yakın gelecekte Türkiye’nin önemli antik kentleri listesinde yer alacak.’’ dedi.

Bulunan menfezin eski Mumhane köprüsü olduğunu söyleyen Coşkun Erüz, ‘’Tabakhane deresi olarak bilinen Kuzgundere’nin ıslahı için menfeze dönüştürüldü. Mumhane – Tabakhane Vadisi yönünde, Kadınlar Pazarı ile Kahramanmaraş Caddesi’ne uzanan ve Osmanlı Devleti’nin son dönemleri olan 1800’li yıllarda inşa edilen menfez dönemin tarihi özelliklerini taşıyor. Yeni yapılan menfezle burası atıl konuma düşmüştür. Bu tarihi yapı restore edilmek sureti ile Fransız, İsveç gibi Avrupa ülkelerinden örneklerden esinlenilerek sanat galerisi veya yer altı müzesine dönüştürülerek Trabzon turizmine kazandırılmalıdır.’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Paylaş

Yorum bırakın