Survivor Sunucu Sakis’ten Pontus Soykırımı İddiası

0

Acun Ilıcalı’nın Survivor Türkiye-Yunanistan programının Yunan sunucusu Sakis Tanimanidis, 19 Mayıs günü Instagram hesabından paylaytığı fotoğrafla tüm Türkiye’nin tepkisini çekti.

Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu TV8’de yayınlanan Survivor Türkiye – Yunanistan yarışmasında Yunanistan’ı temsil eden sunucu Sakis Tanimanidis, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e soykırımcı iftirasında bulundu.

Yüzyıllar önce şu anki Trabzon ve Rize çevresinde kurulmuş olan Pontus Rum devletinin 353 bin vatandaşına karşı bir soykırım olduğunu iddia etti.

“GENOCIDE Pontuslu Yunanlıların Soykırımının Yüz Yılı 1919-2019”

Sakis Instagram üzerinden paylaştığı fotoğrafın açıklama kısmına şunları yazdı.

‘’ Gururlu bir Pontuslu olarak ben, 100 yıl önce Pontus soykırımında insafsızca yok edilen 353 bin kişiyi saygıyla anıyorum. Büyükbabam Panayiotis Tanimandides’in bir Pontus köyü olan İmera’daki evini ziyaret ettim ve bugünün (soykırımı kastediyor) ne anlama geldiğini yalnızca biz Pontus kökenli Yunanlılar değil, bütün dünya için ne anlama geldiğini biraz daha anlama şansına sahip oldum. Ve bütün insanlık için söylüyorum, biz savaşlara, suçlara, cinayetlere ve soykırımlara sessiz kaldığımız sürece bunların gelecekte dünyadaki diğer insanlar adına tekrarlanmasını kolaylaştırıyoruz.’’

Unutmuyorum Etiketi

Yunan sunucu yunanca ‘’Unutmuyorum’’ anlamına gelen ‘’#ΔενΞεχνω’’ etiketini kullarak paylaşımının sonunda vurgu yaptı.

Paylaş

Yorum bırakın