Küpkaya Kanyonu Ziyaretçilere Hazır

0

 Ulubey ilçesinin Kardeşler Mahallesi’nde bulunan Küpkaya Kanyonu’nun doğal yapısı, akıntılarla şekillenmiş kayaları ve bu alanda yapılan çeşitli spor aktiviteleri ile son yılların en uğrak yerleri arasında yerini almıştır.

Yaklaşık 2 kilometre uzunluğuna sahip olan kanyonunun su sıcaklığı yaz aylarında da 5 derece civarındadır. Daha önceki yıllarda bir gazete tarafından Türkiye’nin en güzel 10 kanyonu arasında gösterilen Küpkaya Kanyonu, kano, balık tutmak ve yüzmek için ziyaretçilerine olanak sağlamaktadır.

Ulubey Belediye Başkanı İsa Türkcan gazetecilere yaptığı açıklamada Ordu’nun merkezine 15 kilometre uzaklıkta olan bu kanyona her yıl binlerce turistin geldiğini, kanyonun doğal yapısı ve konumu itibariyle eşsiz bir güzelliğe sahip olduğunu söyledi. Ayrıca bölgede restoran ve konaklama çalışmasının da son aşamaya geldiğini belirten Türkcan, yapılan işletme ve konaklama imkânıyla ziyaretçilerin kanyonda daha fazla zaman geçireceğini ve kanyonun ziyaretçi sayısının artacağını söyledi. İsa Türkcan sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’ Ordu’nun her köşesi ayrı bir güzellik sunuyor. Çok sayıdaki dere ve ırmaklarımızın üzerlerinde yer alan şelaleler, göller, kanyonlar görenleri etkiliyor ve mest ediyor. Bu doğal güzellikleri yerli ve yabancı turistlerin yerinde görmelerini sağlamak amacıyla bizim çalışmalarımız da gece gündüz sürüyor.’’ dedi.

 

Gönüllüler Kanyon’u Temizledi

Sosyal Medya üzerinden örgütlenen yaklaşık 60 kişilik gönüllü çevreci grubu Küpkaya Kanyonu’na gelerek, çevre temizliği yaptılar. Yoğun yağışa aldırış etmeden çevreyi temizleyen Çevreci grup, Küpkaya Kanyonu’nun bölgedeki eşsiz bir doğa eseri olduğunu, buraya gelen ziyaretçilerin bu doğal güzelliği yaşarken, arkalarında çöp bırakmamalarını ve kanyona sahip çıkmalarını istediler.

Küpkaya Kanyonu’nda işletme ve konaklama kurma görevini üstlenen Fedayi Bayram ise, Küpkaya Kanyonu’nu daha da güzelleştirmek ve daha fazla ziyaretçi çekebilmek adına elini taşın altına koyduğunu söyledi. Ayrıca bölgeye gelen gönüllü çevreci gruba da teşekkür eden Bayram, bu kanyonun bütün insanlığın olduğunu ve hepimizin Küpkaya Kanyonu ve bunun gibi doğal kaynaklara sahip çıkmamız gerektiğini vurguladı.

Paylaş

Yorum bırakın