Dünya Sağlık Örgütü: Ebola Salgınının Yayılma Riski Çok Yüksek

0

Geçtiğimiz yılın temmuz ayında Kongo Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan Ebola salgının yayılma riskinin hâlâ ‘’Çok Yüksek’’ seviyesinde olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylandı.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom, Dünya Sağlık Asamblesi’nin 72. Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada Ebola salgının hâlâ çok tehlikeli olduğunu ve yayılma riskinin ise ‘’Çok Yüksek’’ seviyede olduğunu söyledi.

Sözlerine şu sözlerle devam eden Adhanom ‘’ Ebola salgını şu anda kadar karşılaştığımız en karmaşık sağlık sorunu. Çünkü Ebola taraf tutmuyor. Bu herkesin düşmanı. Bu salgını sonlandırmak için bir araya gelmediğimiz sürece, salgının daha da yayılması, daha pahalı ve agresif hale gelmesi hususunda gerçek bir risk taşıyoruz. Biz sadece bir virüsle savaşmıyoruz. Emniyetsizlikle savaşıyoruz. Şiddetle savaşıyoruz. Yanlış bilgilendirme ile savaşıyoruz. Bir salgının siyasallaşması ile savaşıyoruz.’’ diyerek konu hakkındaki sözlerini noktaladı.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyon Sağlık Direktörü Emanuele Capobianco, BM Cenevre Ofisinde geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, sadece Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde geçtiğimiz temmuz ayından itibaren Ebola virüsünden ölenlerin sayının 1.300’ü aştığını söylemişti. Ayrıca Capobianco ölü sayısına bakarak, Ebola Salgının dünyada şu anda kadar görülmüş en büyük 2. Salgın olduğunu da bildirdi.

 

Ebola Salgını

Ebola virüsü ciddi ve ölümcül bir hastalıktır. Kökünün meyve yarasalarına dayandığı düşünülen Ebola virüsü, ilk olarak 1976 yılında Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Ebola Nehri’nde bir salgın sırasında keşfedildi.

 

Virüs Nasıl Bulaşıyor?

Ebola virüsü taşıyan birinin kusmuğu, kanı, dışkısı ya da vücut sıvısıyla; yaralı cilt, ağız ya da burun üzerinden doğrudan bir temas gerçekleştirenlere virüs bulaşmaktadır.

Virüs ayrıca meni ve idrarda da bulunabilmektedir.

 

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın ilk belirtileri ani yüksek ateş, kas ağrısı, yorgunluk, boğaz ve baş ağrısıdır. Daha sonraki seviyede ise kusma, döküntü, iç ve dış kanama takip etmektedir. Hastaların çoğu organ yetmezliği veya sıvı kaybından ölmektedirler.

 

 

Nasıl Tedavi Ediliyor?

Ebola virüsünün şu ana kadar kesinleşmiş bir tedavisi bulunmamaktadır. Ağır hastalara sıvı takviyesi yapılarak iyileştirilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca bu hastalar tecrite kaldırılıp, yoğun bakımda tedavilerine devam edilmektedir.

Paylaş

Yorum bırakın